Tuğba DALKILIÇ
Tuğba DALKILIÇ
tdalkilic@vahsibati.net
4-B Sigortalısı Kimlerdir ve Nedir?
 • 0
 • 265
 • 23 Haziran 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

4-B Sigortalısı Kimlerdir ve Nedir? Sosyal Güvenlik Kurumunun 5510 sayılı 2008 Ekim ayı başı itibariyle resmi gazetede yayınlanan kanun gereğince hiç bir hizmet akdine bağlı olmadan kişilerin kendi hesabına ve kendi adına çalışmalarına 4B SİGORTALISI yani BAĞKUR sigortalısı denilmektedir.

4-B Sigortalısı Kimlerdir ve Nedir?

Bu kapsama giren yani Bağ kurlu sayılan kimlerdir diye daha açık belirtmek gerekirse;

Kendi adına bağımsız çalışan Köy ve mahalle muhtarları

Serbest meslek de çalışan ve vergi mükellefi olanlar

Esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olup vergiden muaf olanlar

Anonim şirket ortakları ve şirket yönetim kurulu ortak üyeleri

Tarımla ilgilenen ve kendi hesabına çalışan kişilerde 4B yani BAĞ-KUR sigortalı kapsamında sayılmaktadır.

BAĞ-KUR için ilk defa 1/10/2008 den sonra bildirimde bulunacakların sigortalı işe giriş bildirgelerini ve işe giriş bildirgesi vermekle yükümlü olan vergi daireleri, ticari sicil memurlukları, esnaf ve sanatkârlar sicil müdürlükleri, ziraat odaları ve diğer kurumlar tarafından belirtilen süre içerisinde vermeleri gerekmektedir.

BAĞ-KUR’a bağlı yani 4B sigortalılar beyan ettikleri gelirlerin en al ve üst üzerinden prim ödemekte olup ; %35,5 ile %39 olup, 1/09/2013 tarihinden itibaren bu oran sabitlenmiş olup tüm 4B yani BAĞ-KUR sigortalısı için %34 olarak sabitlenmiştir.

Belli sürede bağkurlu olup prim ödemeleri sonucu bağkurlularda emeklilik şartlarını yerine getirmelerinden sonra emekliliğe hak kazanırlar. Sosyal Güvenlik Kurumunun 5510 sayılı kanunun yönetmeliğine göre bağ-kura giriş tarihleri, prim ödeme gün sayısı ve yaşlarına göre kadın ve erkeklerde emeklilik hakkı bulunmaktadır. Bu kademeli emeklilik yaşını hesaplamamız için yine diğer yazılarımız ve aşağıda belirtilen İnternet sitesinden yararlanarak öğrenebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Denge Bilekleri başlıklı makalemizde adidas denge bileklikleri, denge bileklikleri ve denge bileklikleri işe yarıyor mu hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM