Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
A Vitaminin Faydaları Nelerdir?
 • 0
 • 313
 • 23 Haziran 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

A Vitaminin Faydaları Nelerdir? A vitamininin eksikliğini ve görevlerini şöyle açıklamak gerekir. A vitamini yağda eriyen vitaminler arasındadır. Yağda eriyen, büyümede, göz ve epriteli dokunun sağlığında rolü olan, hastalıklara karşı direnç, kazandıran bir vitamindir.

A Vitaminin Faydaları Nelerdir?

Yiyeceklerimizde A vitamini iki şekilde bulunur. A vitamini halinde (retinol), Pro A vitamini (karo ten) halinde, yani yiyeceklerde A vitamini halinde değil, vücuda alındıktan sonra ince bağırsak mukozalarında ve karaciğerde A vitamini haline gelir. Vücudun ihtiyacı olan vitamin A, kanda ve diğer hücrelerde bulunur. Fazlası karaciğerde depo edilir. Isıya dayanıklı olmasına rağmen kolayca okside olur ve vitamin özelliğini yitirir. Bu bakımdan okside olarak acımı yağlarda A vitamini kaybı fazladır. Asit ortamda çeşitli izomerleri meydana gelir ki bunların vitamin özelliği azalmıştır.

A vitamininin vücudumuzdaki çalışma şekli ve görevleri; Vücudun dış yüzeyini, sindirim, solunum, üreme ve görme organlarını dıştan gelecek mikroplardan koruyan epitel hücrelerin normal çalışması için gereklidir. Deri sağlığı için çok önemli bir vitamindir. Kemiklerin gelişim ve üreme için gereklidir. Gebelikte bebeğin büyümesinde etkisi vardır. Gözün ışık durumuna göre ayarlanması için gereklidir. Vücudun hastalıklara karşı savunma sisteminin oluşmasında yardımcıdır. A vitamini, kolesterol ve böbrek üstü bezi hormonlarının sentezinde rolü vardır.

A vitamininin vücutta kullanılması; Besinlerdeki A vitamin serbest ve yağ asitleriyle birleşmiş durumdadır. Yağ asitleriyle birleşmiş durumdaki A vitamini safranın yardımıyla pankreas ester hidroliz enzimiyle hidroliz olduktan sonra bağırsağın mukoza hücrelerine geçer. Yağ taneciklerinin yapısına girer, yağ asitleriyle bileşerek lenf yoluyla dolaşıma katılır ve karaciğere taşınır. Karo tenler de ince bağırsak da emilir. Karaciğerde A vitaminine çevrilir. A vitamini vücutta (%95) depo edilir. Dalak, kan ve başka dokularda çok az miktarda depolanır. Gözün ağ tabakasında da çok az a vitamini vardır. Emilmeyen A vitamini dışkıyla atılarak kayba uğrar.

A vitamini ihtiyacı: A vitamini ihtiyacı saptamada, bu vitamin miktarı esas alınmaktadır. Diyette hayvansal besinler daha çok yer alıyorsa  A vitamini ihtiyacı azdır, diyette A vitamini kaynağı olarak yalnız bitkisel besinler bulunuyorsa ihtiyaç miktarı çoktur.  A vitamini ihtiyacı hayvansal ve bitkisel gıdalarda dengeli olarak karşılanmalıdır.

A vitamini eksikliği, yetersizliği ve belirtileri: Uzun süre yeteri kadar A vitamini alınmadığı zaman epriteli hücrelerde yıpranmalar sonucu vücudun çeşitli organlarında bozukluklar görülür. Gözde, gözün ışığa karşı uyarılmaması “gece körlüğüne” sebep olabilir. Epriteli hücrelerdeki yıpranma sonucu mikroplar kolaylıkla gözün bozulmasına neden olur. A vitamini yetersizliğinde gözde kızarma, kuruma, şişme ve daha ileri vakalarda körlük olabilir. A vitamini eksikliğinde kemikler ve dişler normal olarak gelişim sağlayamaz. Epriteli hücrelerin normal görevlerini kaybetmeleri sonucu A vitamini yetersizliğinden deride kuruma ve pullanma gibi belirtiler gözlemlenebilir. Üreme organlarının çalışmasında da aksaklıklar meydana gelir. Çeşitli enfeksiyonlara karşı vücudun direnci azalır, normal sağlıklı büyümede yetersizlik görülebilir.

Bir önceki yazımız olan Adaçayı Nedir ve Adaçayının Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde adaçayı, adaçayı faydaları nelerdir ve Adaçayı Hakkında Yapılan Araştırmalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM