Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Acı Biberin Faydaları Nelerdir?
 • 0
 • 256
 • 23 Haziran 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Acı Biberin Faydaları Nelerdir? Acı biber diyeti günümüzde acı olması nedeniyle birçok kişi tarafından sevilmemekte ve sofralarda tercih edilmemektedir. Oysa her ne kadar acı bir tadı olsa da acı biberin vücut sağlığına ve kilo kontrolünü sağlamada önemi oldukça büyüktür.

Acı biberin faydaları olarak yoğun A, K ve C vitaminlerine sahip olup bu zengin içeriği sayesinde kansere karşıda önemli bir bağışıklık kazanmasını örnek verebiliriz.Peki, asıl önemli sorumuza gelelim hedefi zayıflamak olanların en çok merak ettiği sorulardan biride “Acı biber zayıflatır mı ?” sorusudur. İşte karşınızda acı biberin zayıflamaya etkileri ve sağlık açısından faydaları.

Acı Biberin Faydaları Nelerdir?

Acı biber içerisinde bulundurduğu vitaminlerle oksijen tüketimini arttırarak kalp atış hızında da yükselmeye neden olmaktadır. Buda kalori yakım hızını arttırarak daha hızlı karbonhidrat yakmanıza sebep olur. Birçok diyetisyenin diyetlerinde acı biberi tavsiye etmesinin asıl nedeni acı biberin faydalarından gelmektedir. Acı biber içerisinde kapsaisin olarak adlandırılan bir madde içermektedir.

Bu madde barındırılma miktarına bağlı olarak acı biberin zayıflamaya etkisini de artırmaktadır. Kapsaisin ayrıca stres hormonlarında azalma sağlayarak vücudun rahatlamasına yardımcı olmaktadır.

Bunlara ek olarak acı biber tokluk hissi oluşturarak açlık hissini bir süreliğine bastırmada önemli bir takviyedir.
Pul biber zayıflatır mı diye soracak olursanız evet zayıflatır. Zayıflatmasında ki en önemli etken vücudun ısısını arttırarak kalbin daha hızlı kan pompalamasına sebep olmaktır.Kullanım alanları olarak salatalarda ve yemeklerde yer verilmesi daha kolay tüketmenize olanak sağlayacaktır.

İçerisinde barındırdığı mineraller sayesinde kilo vermeyi sağlayan acı biberi tüketirken elbette abartmamak gerekir.
Acı biberin faydaları ayrıca içerisinde bulundurduğu diyet lifleri sayesinde sindirim sisteminin çok daha hızlı çalışmasını ve bir süreliğine mideyi tok tutulmasını sağlamaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Adaçayı Nedir ve Adaçayının Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde adaçayı, adaçayı faydaları nelerdir ve Adaçayı Hakkında Yapılan Araştırmalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM