Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
AIDS Belirtileri Nelerdir?
 • 0
 • 585
 • 24 Haziran 2017 Cumartesi
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

AIDS Belirtileri Nelerdir? AIDS, HIV virüsünün sebep olduğu ve kan ya da cinsel yollarla bulaşan bir hastalıktır. Bağışıklık sistemini zayıflatarak yok eden ve insanı yavaş yavaş ölüme sürükleyen bu hastalık nasıl ortaya çıkıyor? İşte AIDS belirtileri, tedavisi ve korunma yolları.

AIDS hastalığı ilk olarak ABD’de ortaya çıkmış ve 1985 yılından itibaren de ülkemizde görülmeye başlamıştır. Kan veya cinsel yollarla bulaşan bu hastalık, hem erkeklerde hem de kadınlarda her yaşta görülebilmektedir. HIV virüsü vücuda girdikten sonra, hastalık hemen görülmemektedir. Ancak kan tetkikleri ile fark edilebilen hastalık, yaklaşık 10-12 yıl sonra belirtilerini göstermeye başlar. HIV mikrobunu taşıyan kişi de bu zamana kadar, mikrobu başkalarına bulaştırabilmektedir.

Ne yazık ki AIDS hastalığının kaçınılmaz sonu “ölümdür.” Hastalık tespit edildiğinde uygulanacak tedavi yöntemleri, hastanın biraz daha uzun ve rahat yaşaması içindir. AIDS hastalığının tedavisi hala bulunamamıştır.

AIDS Nasıl Bulaşıyor?

AIDS hastalığı; kanında HIV virüsü taşıyan biriyle korunmasız olarak normal, anal veya oral yollardan ilişkiye girilmesi sonucu bulaşmaktadır. Bunun yanında, HIV virüsü taşıyan bir hamile anneden de bebeğe hastalık bulaşabilmektedir. Bir başka bulaşma yolu ise, HIV virüsü taşıyan kişilerin kanına temas etmek ya da organ nakliyle de hastalık bulaşabilmektedir.

AIDS Belirtileri Nelerdir
AIDS Belirtileri Nelerdir

AIDS Belirtileri Nelerdir?

 1. Fiziksel ve zihinsel olarak aşırı yorgunluk hissi,
 2. Aşırı kilo kaybı,
 3. Uyku esnasında aşırı terleme,
 4. Yüksek ateş,
 5. Lenf bezlerinin şişmesi (boğaz, boyun ve koltuk altı)
 6. Ağız içinde çıkan pamukçuk ya da lekeler,
 7. Devamlı ishal durumu,
 8. Kuru öksürük,
 9. Nefes darlığı,
 10. Deride oluşan leke ve şişlikleri,
 11. Eklemlerde ve kaslarda ağrı.

HIV virüsü, bağışıklık sistemini zayıflatarak vücuttaki sistemleri yok etmeye başladığından dolayı yukarıda sıralanan belirtilerin birden fazlası görülebilmektedir. Bu belirtilerin birkaçının görülmesi, AIDS’ten şüphelenmek için yeterlidir. İlk belirtiler 2-6 hafta sonrasında görülmeye başlamaktadır.

AIDS Teşhisi Nasıl Yapılır?

Hastalıktan şüphelenildiğinde mutlaka bir sağlık kurumuna başvurularak gerekli testlerin yapılması sağlanmalıdır. AIDS tanısında en etkili yöntem ELISA testiyle yapılmaktadır. Bu test ile kanda, AIDS’e neden olan mikroba karşı gelişmiş antikorların oluşup oluşmadığına bakılmaktadır. Çeşitli nedenlerden dolayı testlerde “yalancı pozitif” sonucu alınabilmektedir. Bunun için ELISA testi iki kez tekrarlanmakta, pozitif kan örneklerinde ilave testlerle durum kesinleştirilmektedir. Bu doğrulama testine de Western Blot adı verilmektedir. AIDS’ten şüphelenen kişiye temastan yaklaşık 3 ay sonra test yaptırması önerilmektedir. İlk testte sonucun pozitif çıkması durumunda panik yapılmamalı, ikinci kez test yaptırılmalıdır. İkinci test de pozitif çıkarsa HIV taşıyıcısı olduğunuz anlaşılmaktadır.

AIDS Tedavisi

Her ne kadar AIDS tedavisi için çalışmalar devam ediyor olsa da, hastalığın kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Hastalığa yakalanan kişiye verilen ilaçlar, hastanın biraz daha uzun ve rahat bir yaşam sürmesi için yardımcı olabilecek niteliktedir. AIDS, yaşam boyu tedavi gerektiren ve hastanın daha dikkatli yaşam sürmesini gerektiren bir hastalıktır. AIDS için kullanılan ilaçlar da oldukça pahalıdır. Ayrıca; AIDS’in Sağlık Bakanlığı’na bildirilmesi zorunludur. Bu bildirim, hastaların isimlerinin baş harfleri ve doğum yılı kullanılarak kodlanmaktadır.

AIDS’ten Korunma Yolları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

AIDS’in herkese bulaşabilme ihtimali olduğundan dolayı, cinsel ilişki esnasında mutlaka korunmak gerekmektedir. Kan nakli de bu hastalığın bulaşma nedenlerinden biridir. Bu sebeple, gerekli testlerin yapılmadığı kan asla kullanılmamalıdır. Daha önce bu tür durumlarla karşılaşıldığından dolayı, sağlık personelinin çok dikkatli olması gerekmektedir. Kullanılmış veya sterilize edilmemiş cerrahi aletler, jiletler ve şırıngalar kesinlikle kullanılmamalıdır.

AIDS, yukarıda da belirttiğimiz gibi kan, cinsel ilişki, organ nakli gibi durumlarda bulaşmaktadır. Hasta kişiyle aynı tabaktan yemek yemek, öksürük, terleme, sarılma ve öpüşme gibi yollarla HIV virüsü bulaşmamaktadır. Ayrıca, bir şehir efsanesi haline gelen “böcek sokmasıyla hastalık bulaşmasının” da olmadığı ispatlanmıştır. Kalabalık yerlerde bulunmakla da bu virüs bulaşmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Boyun Kireçlenmesi Belirtileri Ve Tedavisi başlıklı makalemizde boyun kireçlemesi belirtileri, boyun kireçlemesi belirtileri nelerdir ve Boyun Kireçlenmesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM