Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Anne Sütünü Arttırma Yöntemleri
 • 0
 • 305
 • 28 Haziran 2017 Çarşamba
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Anne Sütünü Arttırma Yöntemleri, anne sütü ve bebeğin gelişimi. Yeni doğan bebeklerde ve gelişim sürecinde anne sütünün faydaları saymakla bitmez.Bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi için ilk 6 ay boyunca bebeğin doğal yollarla emzirilmesini söyleyen uzmanlar, ek besin maddelerinin bebeğin hayatına çok sonra girmesini belirtiyor. Ek besin maddeleri ile birlikte girilen yeni dönem bebeğin gelişimi için çok da faydalı değildir ancak bir süre sonra anne sürü kesilecek ve bebekler huysuzlanmaya başlayacaktır.

Anne sütünün kesilmesi her kadında farklı bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır ve bazı kadınlarda süt tam olarak biterek, bazı kadınlarda ise azalma olarak meydana gelir. Ek besin maddelerinin devreye girdiği bu dönemlerde annelerin mutsuzluğu gözlenir ancak bu sorun tüm kadınlarda meydana gelen bir sorundur ve herhangi bir sağlık sorunu olarak nitelendirilemez. Bebeklerin daha iyi gelişim sağlaması için anne sütünün faydaları saymakla bitmez ancak süt kesilmesi durumunda yapılacak tek şey ek besinlere başvurmaktır ve bir süre sonra anne sütü ile takviye yapmaya devam edebilirsiniz.

Emzirme döneminde bebeklerinizin yön duygusu gelişir ve bebekler bu dönemde çok daha meraklı olurlar daha sonra ise bu duygu azalmaya, oturmaya başlar. Anne sütü ile birlikte bebeklerin kemik gelişimi de en iyi şekilde sağlanır bu yüzden anne sütü kadar faydalı olabilecek ek besinleri tercih etmenizde fayda vardır. Anne sütü sayesinde bebeklerdeki alerjik rahatsızlıklar ve enfeksiyonlar büyük bir oranda azalır, bebekler en iyi şekilde koruma altına alınır.

Ek besin döneminde bebeklerinizi çok daha fazla hastalandığını ve rahatsızlandığını görebilirsiniz. Anne sütünün sindirimi besin maddelerine göre çok kolaydır fakat bebeklerinizdeki yarattığı tek sıkıntı gaz sıkışmalarıdır fakat bunun da tedavisini sizler yapabilirsiniz. Bu konuda tecrübesi olmanız normaldir işte bu noktada ek besinlerden yararlanabilir ve gece çaylarını tercih edebilirsiniz, bu sayede bebeklerinizin uykuları çok daha huzurlu ve kusursuz olacaktır.

Anne Sütünü Arttırma Yöntemleri
Anne Sütünü Arttırma Yöntemleri

Anne Sütünü Arttırma Yöntemleri

Enfeksiyonlardan uzak tutan ve bol protein içerikli yapıya sahip olan anne sütünün sindirimi oldukça kolaydır. Bebeklerinizin böbreklerine hiçbir şekilde zarar vermez ve bu yüzden inek sütüne göre çok daha faydalı ve sağlıklıdır. Beyin ve sinir sistemi için faydalı olan birçok içerik anne sütünde mevcuttur ve inek sütüne göre oranlar çok daha fazladır. Anne sütünün bir dönem sonra kesilmesi çiftleri mutsuz eder ve aynı zamanda bebekler de bu konudan duydukları sıkıntıları huysuzlanarak ve ağlayarak sizlere belirtirler. Anne sürü bir süre sonra kesilir ve bu kadınların tamamında meydana gelen bir durumdur, elbette istisnalar vardır ancak genel olarak anne sütünün kesildiği yapılan araştırmalar sayesinde de ortaya konulmuştur. Ek besin döneminin başladığı bu süreçte biraz daha özen göstererek anne sütünü arttırabilirsiniz, şimdi gelin hep birlikte kanıtlanmış olan bu hususlara göz atalım:

 • Gün içinde emzirme sıkılığınızı arttırabilir ve vücudun buna alışmasını sağlayabilirsiniz.
 • Göğüslerin dolması beklenmemelidir ve emzirme süreleri bir öncekine göre biraz daha fazla olmalıdır.
 • Dengeli beslenme, uyku problemlerinin çözülmesi, alternatif olarak spor ve egzersiz, meyve tüketimi de anne sütünü arttıracak uygulamalar arasında yer almaktadır.
 • Biberon ve emzik konusunda dikkatli davranın ve hiçbir şekilde biberon ya da emzik kullanmamaya özen gösterin.
 • Emzirme anında bebeğinizin çıplak olması önemlidir bu yüzden onu hiçbir şekilde giydirmeyin ve temasa çok dikkat edin.
 • Bebeğinizin sağ ya da sol göğsünüzü emmesini bekleyin yani bir göğüs bittikten sonra diğer göğse geçmeniz önemlidir.

 

Bir önceki yazımız olan Anne Sütünü Sağma ve Saklama başlıklı makalemizde Anne sütü, anne sütünü sağma ve anne sütünü sağma yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM