Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Ay Ay Anne Karnındaki Bebeğin Gelişimi
 • 0
 • 890
 • 28 Haziran 2017 Çarşamba
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Ay Ay Anne Karnındaki Bebeğin Gelişimi ve Hamilelik Nasıl Olur, Anneler karınlarında kendilerinden bir parça olan bebeklerini taşıdıkları süre içerisinde veya öncesinde bebeklerinin karınlarında ne durumda olduğunu, sağlıklı olup olmadıklarını elbette gelişimlerini tamamlayıp tamamlamadıklarını merak etmektedirler.

Annelerin ay ay bebeklerinin karınlarındaki durumlarını sıklıkla öğrenme isteklerine istinaden anneler için karınlarındaki bebeklerin ay ay gelişim safhalarını araştırdık.

Ay Ay Anne Karnındaki Bebeğin Gelişimi
Ay Ay Anne Karnındaki Bebeğin Gelişimi

Ay Ay Anne Karnındaki Bebeğin Gelişimi

Anne karnındaki bebeklerin ay ay gelişimleri nasıldır?

Birinci Ay

Bebekler 1 aylıkken çoğu anne hamile olduğunu bile öğrenmiş değildir. Bebek anne rahmine yeni yeni yerleşmeye başlamıştır. Dolayısıyla sonuçlara 3. veya 4.hafta sonunda hamile olduğu çıkacaktır.

İkinci Ay

Hamilelik safhasının 2.ayında adet gecikmeleri başlamaktadır. 2.ayın başlarında anne karnındaki bebeğin organ gelişimi başlamıştır. Sigara kullanan anneler bu ay içerisinde sigaradan soğumaya başlarlar.

Hamileliğin 2. ayında bebekte artık organlar normalde nerede olacaksa hücreler o tarafa doğru geçiş yaparlar. Kalp atmaya başlar. Beyin hücreleri oluşmaya başlamış, kollar ve bacaklar taslak halinde ve iç organlar oluşum aşamasındadır. Artık bebeğin kalp atışları ultrason cihazıyla tespit edilebilecek duruma gelmiştir.

Üçüncü Ay

Hamileliğin 3.ayında organ gelişimi hızla devam etmekte hatta son aşamaya gelmektedir. Bebeğin gelişimi için hamileliğin 3. ayı önem arz etmektedir. Ayrıca anne karnındaki bebeğin beden gelişimi de 3.ayda ilerleme göstermektedir. 3.ayda oluşumu zor olan dudak ve damak yapısı oluşurken kollar ve bacaklar uzama göstermektedir. Ayrıca gözün oluşumu da 3.ayda gerçekleşmektedir.

3.ayda bazı annelerde iştahsızlık sorunu olmakta dolayısıyla anneler karınlarındaki bebeklerine zarar geleceği konusunda tedirgin olmaktadır. Uzmanlar hamileliğin üçüncü ayında anne karnındaki bebeğin besin ihtiyacının o kadar fazla olmadığını az bir besinle de gelişimin tamamlanacağını belirtmektedirler. Besinin dördüncü ayda önemli olduğunu da unutmamak gerekir.

Ay Ay Anne Karnındaki Bebeğin Gelişimi
Ay Ay Anne Karnındaki Bebeğin Gelişimi

Dördüncü Ay

Anne karnındaki bebeklerde dördüncü ayda hatırı sayılır bir gelişme gerçekleşmektedir. 4.ayda bebeklerin parmakları büyümeye başlamış ve hareketli hale gelmiştir. Anne karnındaki bebeğin başı ve gövdesi orantılı hale gelmiştir.

Bebeğin omurgası son şeklini alırken kalp ve içindeki boşluklarda seçilebilir. Ayrıca bebeğin gözleri kafatasının ortasına doğru gelmeye başlar. Beyin dokusu da dördüncü ayda hızlı bir şekilde gelişmektedir.

Hamileliğin dördüncü ayında anneler genelde hamileliğe alışmışlardır. Bundan dolayı mide bulanmaları azalır, doktor tavsiyesini alarak önceden alamadıkları yiyecekleri almaya başlayabilirler.

Uzmanlar annelerin hamileliklerinin dördüncü ayında Omega 3 ürünlerini, süt ve süt ürünlerini, koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketmelerini tavsiye etmektedirler.

Ay Ay Anne Karnındaki Bebeğin Gelişimi
Ay Ay Anne Karnındaki Bebeğin Gelişimi

Beşinci Ay

Hamileliğin beşinci ayında annenin karnı yeterince şişmiş görenler sen hamile misin demeye başlamıştır. Anneler hamileliklerinin beşinci ayında aylardır merakla almak istedikleri kıyafetlerini alabilirler.

Bebeklerin 5.ayda beyinleri hızla büyümektedir. Annelere beyin gelişiminin daha sağlıklı olması için balık, ıspanak, semizotu, ceviz gibi besinler tavsiye edilmektedir. Anne karnındaki bebek ultrason cihazında net olarak görülebilir.

Altıncı Ay

Bebekler altıncı ayda hareketlerini annelerine belli etmeye başlarlar. Altıncı ayın başında veya sonunda bebeklerinin hareketlerini hissedemeyen annelerin panik yapması gereksizdir ilk defa anne oldukları için karınlarındaki bebeğin hareketlerini hissetmeleri zaman alabilir.

Altıncı ayda en önemli gelişim kas gelişimidir. Altıncı ayda bebek kaslarını geliştirmek için bilinçli şekilde hareket eder. Kol bacak oynatıp solunum hareketleri yapması da bundan dolayıdır. Bebek bu kasları bu dönemde kullanmazsa doğduğu zaman en önemli ihtiyacı olan solunumu yapamayabilir.

Altıncı ayda diğer önemli gelişme ise ayın sonunda bebek ilk sesleri duymaya başlar elbette duyduğu ilk ses annesinin kalp sesleridir. Bebek annenin bağırsak seslerini ve dışarıdan gelen bazı sesleri de duymaya başlamıştır. Bebek 6. ayın sonunda görüntü olmadığı için sadece seslerle ilgili rüyalar görür.

Yedinci Ay

Annede 4.ayda hamileliğe alışmasından dolayı azalan mide bulantıları yedinci ayda tekrar başlamaktadır. Aynı zamanda annenin midesinde yanmalar gerçekleşebilir bunun ana sebebi ise reflüdür. Annede yedinci ayda yorulmalar, bel ağrıları ve basur yaşanabilir.

Bebek ise en belirgin görüntüyü yedinci ayda vermektedir. Kalp odacıkları, genital organlar, gözler, omurganın tümü, beyin, karaciğer gibi organlar yedinci ayda en net şekilde görülür.

Sekizinci Ay

Anneler hamileliklerinin sekizinci ayında stres altına girmektedirler. Bunun nedeni ise nasıl doğum yapacağım? erken doğum mu yapacağım? Soruları annelerde bu dönemde büyük bir stres oluşturmaktadır.

Bu ayda bebeğin hareketleri çok olmaktadır. Aynı zamanda zaman zaman, çalışırken veya gündüz saatlerinde azalma görülebilir. Anne bebeğinin hareketlerinde artış gözlemliyorsa her şey yolunda demektir.

Bebeğin akciğerleri olgunlaşmaya başlamıştır. Gözleri de görme yetisi kazanan bebek dışarıdan rahim içine yansıyan hafif ışığı gözleriyle hissetmeye başlar. Bebeğin 5 duyu organıyla birlikte hazırdır. Bebek 8 aylıkken doğsa bile 9 aylık bebek gibi hareket edecektir. Dokuz aylıkken doğan bebekle arasındaki fark ise akciğer olgunluğu ve beyin gelişimidir.

Dokuzuncu Ay

Annenin karnı daha fazla büyümüştür. Bundan dolayı annenin dinlenmesi gerekmektedir.

Annenin bu dönemde kalsiyum ve omega 3 bakımından zengin gıdalar tüketmesi ve bol sıvı tüketimi yaparak beslenmesine dikkat etmesi gerekir.

Annenin bu dönemdeki mide yanması, ödem, basur ve varis gibi hastalıkları dinlenmek azaltacaktır.

Anne karnındaki bebek dokuzuncu ayda çok büyümüştür, artık dünyaya geldiğinde aramızda yaşayabilecek boyuta ulaşmıştır. Özellikle bu dönemde solunum kasları çok hızlı bir şekilde çalışan bebeğin ve solunum sistemi de son şeklini almaya başlamıştır. Beyin ve göz gelişimi de tamamlanmak üzeredir. Bebek artık yavaş yavaş doğum kanalı içerisinde ilerler. Bebeklerin %96′sının bu dönemde başı aşağı, %4′nün başı yukarı bakar.

 

Bir önceki yazımız olan Hamileliği Düşünmeden Önce Doktora Gidin! başlıklı makalemizde Hamileliği Düşünmeden Önce Doktora Gidin ve hamilelik düşünmeden önce yapılması gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM