Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Bayanlarda idrar Kaçırmanın Nedenleri
 • 0
 • 384
 • 22 Haziran 2017 Perşembe
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Bayanlarda idrar Kaçırmanın Nedenleri, Bir çok kadında meydana gelen idrar kaçırma çeşitli sebeplerden olabilmektedir. Özellikle ilerleyen yaşlarda sıkça görülmektedir. Bayanlarda idrar kaçırma tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır.

Bayanlarda idrar Kaçırmanın Nedenleri

Çoklu doğumlar, idrar tutma, aşırı ödem ve yaş faktörleri bayanlarda idrar kaçırma problemine sebep olabilmektedir. Günümüzde birçok kadın bu sağlık problemi ile ilgili doktora başvurabilmektedir. Fakat bazı bölgelerde hala bu durumu doktora yansıtamayan ve utanan bayanlarda mevcuttur. Idrar kaçırma hem kadın hem erkekte görülen hastalıklardan biridir.

Kadınlarda idrar tutma alışkanlığı çok olduğundan idrar kaçırma sorununa sıkça rastlanmaktadır. Bunun yanı sıra çoklu doğumlar kadınlarda idrar tutmayı engelleyebilmektedir. Idrar mesanede toplanarak daha sonra vücuttan atılmalıdır. Mesanede meydana gelen kasılmalar ve aşırı idrar tutan kişilerde ilerleyen dönemlerde mesanedeki kaslar yorulduğundan idrar kaçırma sorunu ortaya çıkar.

Yaş ilerledikçe idrar kaçırma sorunu daha sık görülmesinin sebebi ise mesanedeki kasların yeteri kadar çalışmamasından kaynaklanmaktadır. Erkek ya da kadında idrar kaçırma problemi ortaya geldi ise mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir.

Bayanlarda idrar Kaçırmanın Nedenleri
Bayanlarda idrar Kaçırmanın Nedenleri

Bayanlarda idrar Kaçırma Tedavisi

Idrar kaçırmaya sebep olan faktörler göz önüne alındığından mutlaka bir doktor kontrolünden geçmenizde fayda var. Kısa sürede tedaviye başlandığında olumlu sonuçlar elde edilebilmektedir.

Mesane ile alakalı olan idrar kaçırma çeşitli egzersizler ile bu bölgenin uyarılması sağlanabilmektedir. Kas yapısını kontrol ederek tedavi gerçekleşebilir. Bu bölgede bulunan kaslar çalıştıkça idrar kaçırma problemi ortadan kalkabilmektedir

Bayanlarda idrar kaçırma tedavisi ayrıca cerrahi işlem ile de olabilmektedir. En son çare olarak bilinen bu işlemde mesane yukarı çekilme işlemi yapılmaktadır. Lokal anestezi ile yapılabilen bu cerrahi müdahale aynı gün taburcu olmanızı sağlamaktadır. Sonrasında yine egzersizler ile desteklenerek tedaviye devam edilebilmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM