Figen ÖZER
Figen ÖZER
fozer@vahsibati.net
Bayram Sonrası Alınan Kilolar
 • 0
 • 182
 • 29 Haziran 2017 Perşembe
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Bayram Sonrası Alınan Kilolar, Ramazan bayramına girmeden önce kilolarını korumak ve formunda kalmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken önemli ve püf noktaları uzman doktorların ağzından dinleyerek, bayram tatilimizin ve bayramdaki beslenme düzenimizin bizi üzmemesi için, sağlıklı bir “bayram diyeti” uygulayabiliriz.

Bayram Sonrası Alınan Kilolar

Ramazan bayramına gelmeden önce tuttuğumuz oruç aslında bir nevi vücudumuzun bünyesini değiştiriyor. Bunu şöyle düşünebilirsiniz. 11 ay boyunca vücudunuz ve metabolizmanız her gün belirli yemekleri, içecekleri ve diğer besin gruplarını yemeye kendini alıştırıyor. Örneğin her sabah 9’da yediğiniz, bir simit ya da 11 de içtiğiniz bir fincan yeşil çay gibi.

Bu süre zarfını ramazanda bir kenara bırakarak. Oruç tutmaya başlıyoruz. Oruç tutarken beslenme diğer günlere göre daha önemlidir. Nedeni tüm gün hiçbir şey yemeyip, akşam birden yüklenmek kilo almanıza neden olabilir. Ramazan da öğünlerinizi ikiye bölmenizi öneriyoruz. Ezan ile birlikte açacağınız oruçta midenizde yer bırakın ardından yürüyüş ya da başka spor aktiveleri ile kendinizi meşgul ediniz. Daha sonra tekrar öğününüze devam edebilirsiniz.

Ramazan bayramı bolluk bereketli anlamına gelir. Bayramda akraba ziyaretleri, dost ziyaretleri esnasında önümüze baklavalar, börekler, tatlılar, birçok kilo aldıracak besin grupları gelir.

Önümüze gelen bu baklavalara dayanamayıp yeriz. Hatta içimizden bir ay boyunca bunlara hasret kaldım, oruç tuttum. Doyasıya kadar yiyim bunları deyip hapur, hupur tatlıları börekleri götürürseniz, bayram sonu aynaya geçtiğinizde ben bu kilolardan nasıl kurtulacağım diye düşünmeniz çok normal. Zaten birçok diyet programında da böyle değil mi? Hepimiz kaç gün diyet yapabiliyoruz? Diyet yapmayı zayıflamak olarak gören kaç kişi var? Yâda diyet yapmanın sağlıklı yaşam olduğunu kabul eden kaç kişi var?

Kendinize bir diyet programı değil sağlıklı yaşam ve beslenme programı yapmalısınız, bu elbette kelime anlamı olarak diyet programı olacaktır, ancak sizin ömür boyu sağlıklı kalmanızı sağlayacak ve formunuzu korumanızı sağlayacak, önemli bir sağlık adımıdır.

Uzman birçok diyetisyenler bayram sonrası alınan kilolardan kurtulabilmeniz için, diyet programını bir güne ya da belirli bir zaman dilimine sığdırmanızı istemiyor. Tüm yıla hatta tüm ömrünüze sığdırarak, zayıflama konusunda hiçbir zaman sıkıntı çekmemeniz, sizin elinizde.

Kilo almanızın birçok nedeni olabilir. Diyetisyenlerin kilo almanıza neden olabileceği bazı kriterleri açıklıyor. Çeşitli metabolizma hastalıkları sizi bulmuş olabilir. Yâda bir tiroid beziniz yağlanmış olabilir. Bu tür sorunları tespit etmek için tam teşekküllü bir hastanede checkup yaptırabilirsiniz. Belirli aralıklarda diyet programlarını uygularken basküle çıkın.

Hamur işleri ve tatlıları tamamen bırakamıyor musunuz? Azaltmayı deneyin. Çeşitli spor faaliyetlerini düzenli olarak yapmaya çalışın. Bayram sonrası kilolarınızdan kurtulun. Formunuzu koruyun, kilolarınız ne kadar inat edebilir ki sizinle? Egzersiz yaparak, her şeyin üstesinden gelebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Avokado Form Tablet Hapı başlıklı makalemizde avokado, avokado form tablet ve Avokado Form Tablet Hapı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM