Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Bebeğimi Memeden Ne Zaman Kesmeliyim?
 • 0
 • 200
 • 29 Haziran 2017 Perşembe
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Bebeğimi Memeden Ne Zaman Kesmeliyim? Anne ve çocuk arasında çok güçlü bir bağ oluşmasını sağlayan ve hem duygusal hem bedensel açıdan çok önemli olan emzirme dönemi devam ettiği süre boyunca sayılamayacak kadar çok faydasının olmasının yarı sıra bırakılma döneminin zorluklarıyla da sürekli gündemde olan bir konudur. Anne ile bebek arasında ki bu bağı koparmak çoğu zaman anneler için zamanı açısından endişe uyandırır. Ama öncelikle şunu belirtmek gerekir ki bu zamanlamaya en iyi anne karar verir.

Bebeğimi Memeden Ne Zaman Kesmeliyim
Bebeğimi Memeden Ne Zaman Kesmeliyim

Bebeğimi Memeden Ne Zaman Kesmeliyim?

Bebeğinizi memeden kesmek için bebeğin istememesini beklemeyin. Bu dönemi en doğru siz sonlandırabilirsiniz. Artık zamanının geldiğinin hissettiğinizde ise bu konuda kararlı olun. Dikkat edilmesi gereken konu ise bebeğinizi sütten asla aniden kesmeyin. Bu konu çok önemlidir çünkü bebeğinizi yavaş yavaş ve azaltarak anne sütünden uzaklaştırmanız gerekmektedir. Bu dönem tam bir sabır, kararlılık ve anlayış dönemidir. Sizde genelde yapılan gibi bir hataya düşerek aniden sütten kesmeyin.

Peki, sütten kesme kararını ne zaman vermelisiniz? Uzmanlar bebeğinizin ilk 6 ay sadece anne sütü ile ve sonrasında 1 yılı doldurana kadar katı gıdalarla birlikte anne sütüne devam edilmesi gerektiğini söylemektedir. Dünya Sağlık Örgütünün açıklamasına göre ilk 6 aydan sonra 2 yaşına kadar anne sütüne devam edilebilir. . Bundan sonraki dönemde yavaş yavaş bıraktırılmalıdır.  İlk doğum gününden sonraki ilk günden itibaren çok yavaş hızlarla azaltmakta fayda vardır. Sebebi ise eğer bu bırakma süresini uzun bir zamanda yayarak yavaş yavaş yaparsanız bebek de bundan olabildiğince az etkilenecektir ve neredeyse fark etmeyecektir.

Bunların dışında istemeden de olsa bebek sütten kesilmek zorunda kalınabilir. Hastalık veya daha farklı özel sebeplerden kaynaklı bu kesilmeler doktor tavsiyesiyle gerçekleşmelidir. Sütün azalması durumunda da endişelenmeye gerek yoktur. İlk 6 aydan sonra sütünüzde azalma meydana gelirse de çok büyük problem oluşturmayacaktır. 6 aydan sonrasında zaten anne sütü ile birlikte katı gıdalara da başlandığı için bebeğin alışma dönemi sıkıntısı dışında bir sıkıntı oluşmayacaktır.

Unutmayın sütten kesmenin kendiliğinden gerçekleşmesini beklemeyin. Zamanı geldiğinde yavaş yavaş, sabırlı ve istikrarlı bir şekilde gerçekleştirin.  Eğer ilk 6 aydan sonra bebek kendiliğinden emmeyi azaltmaya ya da bırakmaya başlarsa bu emzirme konusunda esnek davranılabilecek en doğru zamandır. Bebeğinizin hazır olduğunu nasıl anlarsınız? Meme sunulduğunda dikkatsiz davranıp, umursamayıp ya da huzursuz oluyorsa ya da emzirme süresi eskisinden daha kısa sürüyorsa bebeğiniz artık emzirmeniz gerekmediği konusunda size küçük sinyaller veriyor demektir.

 

Bir önceki yazımız olan Biberon Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde bebek biberon seçimi, bebeklerde biberon seçimi ve biberon seçimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM