Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • 0
 • 331
 • 29 Haziran 2017 Perşembe
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler her yeni doğum yapan annenin ilk olarak aklına takılan soru işaretlerindendir bebek beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler. Zira yeni doğum yapmış bir anne çok tecrübesiz ve toy olduğundan dolayı birçok şeyi internet üzerinden ya da daha önce doğum yapmış kişilere danışarak araştırır ve de bebeği için hangisinin daha iyisi olduğuna dair bir çıkış yolu arar ancak her zaman her şey düşünüldüğü ve istenildiği gibi meydana gelmez.

Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her yeni doğan bebek hem babası hem de annesi için bu dünyada ki meydana gelebilecek olan her şeyin en önünde gelen değerli bir varlık olduğunu söylememize gerek yok. Yeni doğan bir bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi bebeğin annesi ve babaları için fazlasıyla önem taşıyan bir unsurdur. Bebek açısından sağlıklı bir gelişim süreci için ise bebeğinin en doğru şekilde beslenmesi gerekmektedir. Bebek beslenmesinde dikkat edilmesi gereken birçok husus mevcuttur. Özellikle de doğumdan sonra ki ilk 2 yıl boyunca bir bebeğin büyüme ve gelişmesinin en hızlı olduğu dönem olarak doktorlar tarafından vurgulanmaktadır. İlk iki yılı doğru bir şekilde değerlendirerek bebeğin hem gelişimini doğru şekilde sağlayabilir hem de ileri ki yaşlarda meydana gelebilecek tüm hastalıklara karşı direncini arttırabilirsiniz. Yeni doğan bir bebeğin çiğneme becerisini öğrenmesi ve gelişmesi 4. Ayından itibaren meydana gelmektedir. Zira yeni doğan bir bebeğin ilk beslenme süreci 6 ay boyunca sadece anne sütü olduğu tüm anne ve baba adayları tarafından bilinmektedir. Bunun en büyük nedeni ise yeni doğan bebeğin çiğneme güdüsü olmadığı ve su tüketimini bile emdiği anne sütü ile karşılamasıdır.

Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anne sütünün içermiş olduğu vitaminleri ele alarak incelediğimiz zaman anne sütünün eşsiz bir beslenme kaynağı olduğunu ve anne sütü ile eş değer hiçbir besin kaynağının olmadığını görebilirsiniz. Bu yüzden olabildiğince bebeği sadece anne sütü ile beslemek ve anne sütünden bebeği kesinlikle mahrum bırakmamak gerekiyor. Anne sütünün içermiş olduğu vitaminlerden ziyade yeni doğan bebeğin gelişimi açısından çok büyük önem taşımaktadır. Peki, bu önemli olan şeyler nelerdir, anne sütü bir bebeğin gelişimi ve bağışıklık sistemini geliştirmektedir. Hastalıklara karşı bebeği hazırlar ve bebeğin vücut direncini fazlasıyla arttırmaktadır.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucu yenidünya ya gelmiş olan bir bebeğin 6. Ayından önce kesinlikle katı gıdalar ile beslenmesi yanlış olduğu taraftarıdır. Bunun nedeni ise bebek katı gıdalar ile beslendiği takdir de anne sütü alımını azaltacak ve bebeğin alması gereken tüm protein tam anlamı ile alınmamasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenden dolayı da uzmanların görüşü yine belirttiğimiz gibi kesinlikle ve kesinlikle ilk 6 aydan önce asla ve asla katı gıdalara başlanmaması gerekmektedir.

İlk olarak belirtmek gerekirse katı gıdalara geçiş dönemine geçerken kesinlikle bebeğinize meyve püreleri tükettirilerek geçirilmelidir. Peki, nasıl meyve püreleri olmalı? Şeftali püresi, muz püresi, elma püresi olmakla birlikte bebeğinizin katı gıda geçiş döneminde bu püreleri tükettirebilirsiniz. Ve dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, bebeğiniz 1 yaşını tam anlamıyla doldurana kadar kesinlikle hazırlamış olduğunuz tüm bebek mamaları ve meyve pürelerinde kesinlikle şeker ve baharat kullanmamalısınız.

Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebek Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Et suyu, et, yumurta ve bal gibi besin öğelerini bebeğinizin 2. Yaşından itibaren verebilirsiniz herhangi bir şekilde bu sıkıntı olmamaktadır ancak belirttiğimiz gibi 2 yaşından itibaren. Anne adaylarının en çok yaptığı hatalardan bir tanesi bebeğine çay içirmek fakat yetişkin insanlar için bile sağlıklı olmayan çay kesinlikle bebeklere içirilmemelidir. Peki, neden çay tüketilmemelidir? Çay hangi besin ile tüketilirse tüketilsin tüketilen besin değerini emdiğinden dolayı tüketilen besindeki değerleri yok etmektedir. İşte bu yüzden kesinlikle bebeklere çay içirilmemelidir çünkü bebekler yetişkinlere göre daha kan basıncı hızlı olduğundan dolayı daha çabuk etkileşim göstererek almış olduğu tüm besin değerlerini tamamı ile kaybetmesine neden olmaktadır.

Bebek maması hazırlarken kullanabileceğiniz sebzelerden örnek vermek gerekirse ıspanak, maydanoz, karnabahar, kereviz, havuç ve patates ile hazırlayarak bebeğinizi besleyebilir ve ileriye dönük bakıldığında bebeğinizi de ilerleyen yaşlarda sebzeleri sevdirmiş olursunuz. Meyve sularını ele aldığımızda bebeğinize günlük 1 bardak meyve suyu içirebilirsiniz ancak daha fazlası bebeğinizin midesinde hazımsızlığa yol açması nedeni ile önerilmemektedir.

Aile bireylerinin bir tanesinde dahi alerji varsa şayet bebeğinize kesinlikle alerji testi yaptırtmadan onu bebeğinize vermeyiniz çünkü genlerden geçmiş olabilir ve bebekte de kesinlikle alerji olma ihtimalini düşünerek hareket etmelisiniz. Bebeğiniz ilk kez tüketeceği besinlerin tadını tokken almaz bu yüzden yeni deneyeceğiniz her hangi bir sebze veya meyve gibi besinleri aç olduğunda verirseniz tadını tam olarak alır ve yer. Ancak bu besini de alışıncaya kadar aralıklı ve az olarak vermeniz hem sizin açınızdan hem de bebeğin alışması açısından en doğru hareket olacaktır.

Bütün bu belirtmiş olduğumuz bebek beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler adı altında yayınlamış olduğumuz yazımızda ki önerilere uyarak bebeğinizin doğru beslenmesi ve sağlıklı gelişimini hızlandırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Bebek Bakımı ile ilgili Bilgiler başlıklı makalemizde bebek, bebek bakımı ve bebek bakımı ile bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM