Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Bebeklerde Göz Hastalıkları
 • 0
 • 173
 • 28 Haziran 2017 Çarşamba
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Bebeklerde Göz Hastalıkları Bebeklerde ortaya çıkan göz hastalıklarının birçoğunun nedeni doğuştan gelen anormallikler ve gelişme gerilikleri nedeniyle oluşan durumlardır. Özellikle erken doğan bebeklerde henüz göz yapısı tam gelişmediği için birçok sorun yaşanabilir. En sık görülen anormalliklerin başında, gözyaşı kanallarını tıkalı olması gelir.

Bebeklerde Göz Hastalıkları

Tek bir kanal ve ya her iki kanal birden tıkalı olduğu durumda gözün içi sürekli çapaklı ve sulu olur. Göz içi temizliği sağlanamaz. Bu hastalığın çözümü oldukça rahattır, küçük yaşlarda dahi basit bir cerrahi işlemle tıkalı gözyaşı kanalları açılabilir.

Bebeklerde Göz Hastalıkları
Bebeklerde Göz Hastalıkları

Bir diğer sık görülen bebeklik çağı göz problemi ise katarakttır. Eğer yeni doğan bebeğin gözleri beyaz görünüyorsa hemen bir göz hekimine başvurulması gerekir. Bu katarakt yine basit bir cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir. Ancak hızlıca müdahale edilmesi gerekir yoksa daha büyük göz problemleri yaşanır.

Kimi zaman bir iki yaşındaki bebeklerde uzağı ve ya yakını görememek gibi sorunlar olabilir. Eğer ailede genetik bir yatkınlık varsa bu durum çok olasıdır. Küçük yaşta gözlük takan birçok bebek bulunur. Bu yaşlarda gözlük kullanımı elbette çocuk için kolay bir şey değildir, bunu ona güzel bir şekilde anlatmak gerekir.

Bir başka sık görülen bebeklik dönemi göz sağlığı sorunu ise, şaşılıktır. Şaşılık doğan her yüz çocuğun yaklaşık dört ile beşinde bulunur. Bazen küçük yaşlarda, ilk bir kaç aylık bebeklerde yalancı şaşılık olabilir ancak zamanla bu durum geçebilir. Çünkü bu durumun nedeni sıklıkla az gelişmiş göz kaslarıdır. Şaşılık durumunun bir diğer adı ise göz kaymasıdır. Göz kasların zayıflığı nedeniyle, gözlerin birbirlerine göre paralel duruşları bozulduğu zaman bir göz dışarı ya da aşağı kayabilir.

Bu durum dışında, sinirlerle ve ya başka problemlerle ilgili durumlar da şaşılığa neden olur. Şaşı bir bebeğin tedavisi yapılırken önce kesin neden belirlenip daha sonra bu nedenin çözümüne yönelik tedavi yapılır. Sıklıkla cerrahi müdahale gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan Biberon Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde bebek biberon seçimi, bebeklerde biberon seçimi ve biberon seçimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM