Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Bebeklerde Konak ve Bebeklerde Konak Tedavisi
 • 0
 • 221
 • 29 Haziran 2017 Perşembe
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Bebeklerde Konak ve Bebeklerde Konak Tedavisi, Tıp dilinde seboraik dermotit diye bilinen konak rahatsızlığı yeni doğan bebelerin pek çoğunda rastlanan bir egzama türüdür. Bebeklerde oluşan bu rahatsızlık kontrollü ve özenli bir bakımla sorun olmaktan çıkar. Genellikle anneler bebeklerin başında meydana gelen konaklardan tedirgin olurlar. Ancak bebekler için bu durumun herhangi bir tehlikesi yoktur.

Bebeklerde Konak

Konak rahatsızlığı çoğu zaman bebeklerde bebek kepeklenmesi olarak da adlandırılır. Yeni doğan bebeklerin vücutlarında var olan sıvı miktarı yetişkin insanların vücudundaki sıvı miktarıyla aynı oranda değildir. Bebeklerde daha kemikleşme durumunun henüz gerçekleşmemiş olmasından ötürü vücutlarında yer alan sıvı miktarı yetişkinlere oranla daha fazladır. Bebekler gelişimlerini tam olarak tamamlayana kadar vücutlarında bulunan fazla sıvı miktarı düzenli olarak eksilmektedir. Bebeklerin kafalarında konakların meydana gelmesine vücudun sıvı oranını ayarlayabilmek için dışarıya attığı sıvının kafa ve ense kısmında oldukça fazla miktarda birikerek o bölgede tabakalaşmasıdır.

Bebeklerde Konak
Bebeklerde Konak

Bebeklerde Konak Tedavisi

Bebeklerde görülen bu rahatsızlık kafatasındaki bıngıldaklar sertleştikçe zamanla kendiliğinden kaybolmaktadır. Ancak böyle durumlarda dikkat edilecek en önemli detay konağın bir problem haline gelmemesi için alınacak bir takım önlemlerdir. Bu önlemler arasında en etkili yöntemlerden bir tanesi de banyodan önce bebeğin kafasını özelliklede konakların yoğun olduğu kısımları bebe yağı ile yağlayarak 15- 20 dakika kadar bekleyerek konakların yumuşaması sağlanır. Daha sonra bebeğin cilt türüne uygun bir bebek şampuanıyla yıkayarak ardından küçük ve yumuşak bir bebek fırçasıyla bebeğin başını yavaş yavaş tarayarak konakların tümünün temizlenmesi sağlanacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir? başlıklı makalemizde bebeğin kabızlığını nasıl giderilir, bebeklerde kabız nasıl giderilir ve bebeklerde kabızlık nasıl giderilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM