Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Bebeklerle iletişim Kurarken Nelere Dikkat Edilmeli?
 • 0
 • 181
 • 29 Haziran 2017 Perşembe
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Bebeklerle iletişim Kurarken Nelere Dikkat Edilmeli? Bebeklerle iletişim kurarken dikkatli olunması bebeğin zihinsel v e psikolojik gelişimi için önemlidir. Bebeğiniz dünyaya geldiği andan itibaren hem sizinle hem de çevresi ile zaten sürekli bir iletişim çabası içerisinde olacaktır. Bu bazen ağlayarak bazen garip sesler çıkartarak bazen ise ellerini kollarını hareket ettirerek bir şeyler anlatmaya ya da ilgi çekmeye çalışır. Sizlerde buna karşılık olarak onunla iletişime geçmelisiniz.

Bebeklerle iletişim Kurarken Nelere Dikkat Edilmeli

Bebeklerinizle iletişim kurarken de onların en iyi görüş mesafesi olan 20-25 cmlik bir mesafede durmanız gerekir. Bebeğinizle sık sık sohbet edin. Fakat bu sohbetleri ederken adeta yetişkin bir insanmış gibi düzgün bir aksanla ve düzgün cümlelerle yapın bu çocuğunuzun konuşmayı daha erken sökmesini ve üstelik çok daha erken yaşta düzgün cümleler kurmaya alışacaktır.

Bebeklerle iletişim Kurarken Nelere Dikkat Edilmeli
Bebeklerle iletişim Kurarken Nelere Dikkat Edilmeli

Bebeğinizin hareketlerini takip edin ve onun dilini çözmeye çalışın. Sizin sözlerinize karşılık verdiği tepkiler çıkardığı sesler adeta bir cevap niteliğindedir. Eğer size verdiği cevapların dilini çözebilirseniz iletişime geçmeniz daha kolay olacaktır.

Bebeğinize dokunmayı ihmal etmeyin, onu okşayın ona şarkılar söyleyin ya da müzik dinletin.
Bebeğiniz beslenmesini tamamladıktan sonra onunla iletişim kurmanız daha kolay olacaktır. Çünkü beslenme sonrası bebeklerin algılarının en açık olduğu ve öğrenme yetilerinin en gelişkin olduğu dönem olarak bilinmektedir. Ama tabi bu iletişim için illa ki beslenme sonrasını beklemelisiniz demek değildir. Her fırsatta bebeğiniz ile iletişime geçmeli onun sizinle iletişim kurma çabalarına da mutlaka cevap vermelisiniz.

Bebeğiniz ilk zamanlar sadece ağlayarak size derdini ve ihtiyaçlarını anlatabilir bu nedenle onun ağlamalarına ne kadar çabuk cevap verirseniz size olan güveni ve bağını da o derece arttırırsınız.

Bebeğinizle kuracağınız iletişimde güvenin her şeyden önemli olduğunu unutmayın. Bunun yanı sıra sizin onu anladığınızı bilmekte onu iletişim konusunda teşvik edecektir. Bu nedenle de çocuğunuzun hareketlerini çok detaylı olarak takip etmeyi ihmal etmeyin.

 

Bir önceki yazımız olan Biberon Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde bebek biberon seçimi, bebeklerde biberon seçimi ve biberon seçimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM