Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Beyin Tümörü
 • 0
 • 169
 • 29 Haziran 2017 Perşembe
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Beyin Tümörü, son yıllarda ortaya çıkma olasılığı iyice yükseliş gösteren hastalıklardan bir tanesi olmasına rağmen gelişen tıp dünyası sayesinde erken teşhis konulduğunda neredeyse %100 başarılı sonuç elde edilen bir durumdur. Özellikle bu alanda çıkan teknolojik cihazlar ve yapılan çalışmalar sayesinde bu tür başarılar elde edilebilmektedir. Tabi bu tür rahatsızlıkların toplumumuzda da yükseliş göstermesinin birçok nedeni vardır.

Beyin Tümörü
Beyin Tümörü

Beyin Tümörü

Stresli bir yaşam sürmek, sağlıklı beslenmemek, spor yapmamak gibi gözümüze görünmeyen ama aslında yapmamız gereken şeyler dahi bunun tetikçisi olabilmektedir. Bu hastalığı görülme sıklığı 100000 kişide 4 ile 5 arası değişir. Ama kansere bağlı gerçekleşen ölümlerin ise %2,7 si bu rahatsızlığın sonucudur. Kadınlara oranla erkeklerde ortaya çıkma olasılığı daha fazladır. Beyin tümörü çıkmasının ya da oluşmasının belirli bir yaş aralığı yoktur. Ama çocukluk yıllarında oluşan tümörlerin %20-25 i beyin tümörleri olup çoğunlukla kötü huylu tümörlerdir. Tümörler sonradan oluşabildiği gibi doğumsal olanları da bulunmaktadır.

Çeşitli virüslerin de oluşturabildiğine dair çalışmalar devam etmekte olmasına rağmen henüz net bir sonuca ulaşılamamıştır. Ama aileden gelen genlerden doğru da ortaya çıktığı hemen hemen netlik kazanmıştır. Belirtileri olarak ise birçok şey söylenmektedir. Ama öyle dikkat etmemiz gereken noktalar var ki böyle bir durumla karşılaştığımızda hemen bir doktora başvurmamız gerekmektedir. Örneğin; sabahları aç karnına mide bulantısı yaşamadan aniden gelen kusmalar en belirgin belirtiler arasında gösterilmektedir. Çünkü bu kusmalar mideyle alakalı değil direkt olarak beynin kontrolünde gerçekleşmektedir. Bir başka belirtisi ise sabah uyanır uyanmaz çekilen ve dinmek bilmeyen baş ağrılarıdır. Baş dönmesi, zihinsel uyuşukluk gibi diğer belirtilerin de olduğu bilinmektedir.

Günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte artık birçok tedavi yöntemi uygulanmaktadır. İlk olarak ilaç tedavisi uygulanmakta yeterli görülmediği takdirde ışın tedavisine de başvurulmaktadır. Eğer hastanın durumu çok ciddi ve ilerlemiş seviyede ise her iki tedavi yöntemi birlikte uygulanabilir. Hatta cerrahi yöntemle hemen müdahale etmek bile gerekebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Çizgi Filmlerin Zararları Nelerdir? başlıklı makalemizde Çizgi Filmlerin Çocuklara Verdiği Zararlar, çizgi filmlerin yararları ve zararları nelerdir ve çizgi filmlerin zararları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM