Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Biberon Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • 0
 • 199
 • 29 Haziran 2017 Perşembe
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Biberon Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Uzmanların tavsiyesi bebeğiniz 3 haftalık oluncaya kadar bebeğinize biberon vermemeniz yönünde. Bu süre boyunca bebeğiniz kendisi için en önemli besin olan anne sütünü annesinin memesinden emmeyi öğrenecektir. Bebeğinize ilk kez biberon verdiğinizde ise içine anne sütü koyarsanız, bebeğinizin biberonu kabul etmesi ve alışması daha kolay olacaktır. Bebeğinizin biberonu kabul etmesi ve hava yutarak gaz sorunu yaşaması gibi ihtimallerin önüne geçmek için ise bebeğinize uygun biberonu seçmeniz gerekir. O halde biberon seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Buna bakalım.

Biberon Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cam biberonlar sıvıyı en iyi koruyan biberonlar olsa da kırılması veya çatlaması gibi riskleri taşırlar. Plastik biberonlar ise hem daha hafif hem de sıcak ya da soğuk su fark etmeden sterilize edilebilmesi yönüyle avantajlı gibi gözükmektedir. Ancak çoğu plastik ürünlerin içerdiği ve kanserojen olduğu iddia edilen Bisfenol A içermemesine özen göstermeniz yerinde olacaktır. Silikon biberonlar ise kullanışlı ve esnek olmaları yönleriyle öne çıkarlar. Ancak bu ürünü bulmak zor olabilir ve fiyatı diğerlerinden daha yüksektir. Tabi biberon seçiminde dikkat edilmesi gerekenler biberonun yapıldığı maddeler arasında en kullanışlısının hangisi olduğuna karar vermekle kalmıyor.

Biberon Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Biberon Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Biberon seçiminde dikkat edilmesi gerekenler arasında biberonun boyutu bir diğer önemli konu olarak görülebilir. Yeni doğan ve hangi ay içinde olsa da bebeğinize ilaç vermek için 50 ml. 3 aylığa kadar 120 ml. 3-6 ay arası için 240 ml. ve daha sonraki aylarda 320-340 ml. arasındaki biberonlar uygun olacaktır. Sayıca fazla miktarda biberon bulundurmanız halinde 120 ml. biberonları su kullanımı için değerlendirmeniz bebeğiniz ve biberonların temiz kalmasını sağlamak açısından size kolaylık sağlar. Biberonların üçgen şekilli olması da bebeğinize kavrama açısından kolaylık sağlayacaktır. Biberonda kullanılan emziği ve delik sayısını da bebeğinizin büyüklüğüne göre belirlemelisiniz. Bebeğinizin bulunduğu aya göre uygun olan emzik çeşitlerini mağazalarda bulabilir ve bilgi alabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde Konak ve Bebeklerde Konak Tedavisi başlıklı makalemizde bebeklerde konak, bebeklerde konak hangi aylarda olur ve bebeklerde konak nasıl gider hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM