Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Böbrek Dostu Meyveler Nelerdir?
 • 0
 • 180
 • 29 Haziran 2017 Perşembe
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Böbrek Dostu Meyveler Nelerdir? Böbrek dostu meyve olarak uzmanlar bol miktarda kiraz tüketilmesinin altını çizdi. Yapılan araştırmalara göre idrar sökücü özelliğinin yanında böbrek ve safra kesesi taşlarının düşürülmesinde önemli rol oynayan kirazın yaz mevsiminde bol miktarda tüketilmesi gerektiğini açıkladılar.

Böbrek Dostu Meyveler Nelerdir?

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü’nden Doç. Dr. Yeşim Okay’ın yaptığı araştırmalar sonucu kirazın böbrek dostu olduğu belirtildi. Yurt dışında da böbrek hastalarının büyük bir çoğunluğunun böbrek dostu besinler olarak kirazı tercih ettiği ve her geçen gün ülkemizden yurt dışına ithal edildiği geçen seneye oranla bu yılki üretimde % 30 artış sağlandığını belirttiler.

Böbrek Dostu Meyveler Nelerdir
Böbrek Dostu Meyveler Nelerdir

Böbrek dostu yiyecekler olarak birinci sırada bulunan kirazın ağrı kesici özelliği de olduğunu belirten uzmanlar kiraz içinde barındırdığı antosiyaninler özelliğinin yanı sıra vücudunuzdaki toksin maddelerin temizlenmesini sağlayan antioksidan özelliğini de içinde barındırır. Bazı testler sonucunda kolesterolü düşürdüğü ve kirazın içinde barındırdığı fosfor özelliği sayesinde sinirlerinizi güçlendirip kişilerde sakinlik sağladığının altı çizildi. Böbrek dostu meyve olan kiraz idrar sökücü özelliği sayesinde böbrek ve safra kesesi taşlarının düşürülmesini sağlar. Vücudunuzdaki fazla suyun atılımın yanı sıra vücudunuzdaki nikotinin atılmasına katkıda bulunup, yorulan karaciğerin iyileşmesini sağlar.

Böbrek dostu besinler olarak bahsettiğimiz kirazın sapı ise ayrı bir şifa kaynağıdır. Kaynatılarak içilmesi halinde ateş düşürücü etkisi vardır. Bunun yanında kilo verdirici özelliği de sahip olduğu belirtilen kiraz sapları kilo vermek içinde kaynatıp içebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Çizgi Filmlerin Zararları Nelerdir? başlıklı makalemizde Çizgi Filmlerin Çocuklara Verdiği Zararlar, çizgi filmlerin yararları ve zararları nelerdir ve çizgi filmlerin zararları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM