Tuğba DALKILIÇ
Tuğba DALKILIÇ
tdalkilic@vahsibati.net
Cep Telefonu Olmadan Yaşayamıyor musunuz?
 • 0
 • 191
 • 29 Haziran 2017 Perşembe
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Cep Telefonu Olmadan Yaşayamıyor musunuz? Günümüzün çoğunu elimizde telefon olmadan geçiremiyoruz. Çünkü bu cihazlar birini arayıp haberleşmenin çok ötesine geçerek bizim zamanımızı adeta bir hırsız gibi çalıyor. Yemek yerken, araba kullanırken, yolda yürürken, ofiste çalışırken kısacası hayatımızın her anında bizim en yakınımızda oluyor. Peki, bağımlılık olarak adlandırılan bu durum acaba önemli denebilecek bir boyuta ulaşmış mı?

Bunu öğrenmek için aşağıdaki maddeleri okumanızı öneririz. Bu maddeler size kendinizden ipuçları veriyorsa üzgünüz ki sizde telefon bağımlılarının arasındasınız demektir.

Cep Telefonu Olmadan Yaşayamıyor musunuz
Cep Telefonu Olmadan Yaşayamıyor musunuz

Cep Telefonu Olmadan Yaşayamıyor musunuz

 1. Gece yarısında gözlerinizi açıp saate bakmak niyetiyle hemen yastığınızın yanında duran telefonunuzu elinize mi alıyorsunuz? Niyetiniz saati öğrenmek bile olsa siz uyurken gelen mesajları, sosyal ağlardan gelen bildirimleri görünce fikriniz değişip en az 20 dakikanızı bunları kontrol etmek ve bunlara cevap vermekle geçirebilirsiniz. Fakat bu hem sizin uykuya dönmenizi epeyce zorlaştıracaktır hem de ani ve yoğun ışık gözlerinize zarar verecektir.
 2. Tek başına kaldığınızda hemen telefonu elinize mi alıyorsunuz? Sosyal ağlardave online oynanan oyunlarla ilgilenip bu yalnızlık fırsatını telefonunuzla değerlendiriyorsanız? Aman dikkat.
 3. Gün içinde telefonunuzun şarj yüzdesi azaldığında sinirlenip endişe duyuyor musunuz? Haberleşme için gerekli ama isyanlarınızı duyar gibiyiz. Unutmayın siz hayatınızı telefonunuza göre endekslemezseniz böyle bir gerginlik yaşamazsınız. Örneğin nerede olduğunuzu bilmesi gerekenlerin önceden bilmesinin planlanması gibi.
 4. Telefon belleğiniz sürekli olarak dolu olduğuna dair uyarı mı veriyor? Resimler, videolar oyunlar, müzikler,uygulamalar… Bu uyarılar sizin telefonunuza fazla yükleme yaptığınızı gösterdiği gibi olması gerekenden fazla vakit geçirdiğinizi de gösteriyor olabilir.
 5. Mesela size cüzdanınızı mı yoksa telefonunuzu mu kaybetmeyi tercih edersiniz diye bir soru yöneltildiğinde cevabınız telefondan yana oluyorsa gerçekten bir telefon bağımlısı olabilirsiniz. Çünkü kullandığınız kredi  kartlarını, kimlik kartınızı vs. çıkartmak kolay fakat telefonunuz başka birinin eline geçerse bu çok hoşlanacağınız bir şey olmayabilir.
 6. Sabah alarmınız çaldığınızda onu kapatmak bahanesiyle de olsa telefonunuzu elinize alıp günün ilk ışıkları yatağın içinde hesaplarınızı kontrol ederek mi geçiriyorsunuz? Kişi listenizdeki sevmediğiniz kullanıcıları (örneğin eski sevgilinizin yeni sevgilisi) saklamayı veya sosyal medya ağlarında dolaşmayı o tatlı uykuya tercih mi ediyorsunuz?
 7. İnkâr etmeden okuyun:Telefonunuzu daha yeni bırakmanıza ve hiç bir mesaj ya da bildirim gelmemesine rağmen bütün hesaplarınızı baştan aşağıya kontrol mü ediyorsunuz. İşte bu bağımlılığınız adınaen önemli madde!
 8. 8. Örneğin bir yemeğe gittiniz ya da arkadaşlarınızla dışarıda vakit geçiriyorsunuz. Etrafınızdakiler size sürekli telefonunla ilgileniyorsun bırak da biraz vakit geçirelim yönünde sitemler ediyorsa bu yeni moda akıllı telefonlar sizi çemberi içine almış demektir. Bu gibi durumlarsanal sosyalleşmenizingerçek sosyalleşmenizden bir hayli önde olduğunu ifade eder ki bu da sizin asosyal olma yolunuzu bile açabilir demektir.
 9. Duş alırken banyoda, çantada değil de elinizde, gece başınızın hemen altında ve hatta çalışırken masanızın üstünde duruyorsa durumun pek iç açıcı olduğu söylenemez.
 10. Çantanıza elinizi attınız vetelefonunuzu bulamıyorsunuz. Bu durumda içiniz cız ediyor panikliyor ya da baş dönmesi hissediyorsanız kısacası ömrünüzden ömür gidiyorsa hayırlı olsun sizde bu gruba hoş geldiniz. Telefonunuzu sürekli dizinizin dibinde bulundurma isteği, yakınında priz olmayan yatakta yatıyorsanız geceleri telefon şarjdayken kullanma isteğiniz ve değişik pozisyonlara girme durumunuz söz konusuysa, dost acı söyler demişler bu yüzden üzgünüz.

Yukarıdaki maddeler size uygun olanlar çoğunluktaysa kendinize telefon bağımlısı demenizde bir sakınca kalmıyor demektir. Fakat endişelenmeyin. Bu konudaki önerimiz ise şu: Telefonunuzla işiniz bittiğinde onu bir kenara bırakın ve belli saatler dışında onu kullanmayacağınıza dair kendinize söz verin. Bunun yanında gece yatarken telefonunuzu uzağa koyun, çünkü bu uykunuza zarar vermekle kalmıyor beyninize de zarar veriyor. Sabah alarmı olayını da kendinize çok şık bir çalar saat alarak çözümleyebilirsiniz. Peki ya siz diyorsanız söz veriyoruz sizinle birlikte bizde deneyeceğiz.

 

Bir önceki yazımız olan BAĞ-KUR Borç Sorgulama başlıklı makalemizde bağ kur eski borç sorgulama, bağ kur prim borcu sorgulama e devlet ve bağ kur prim borcu sorgulama nasıl yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM