Hilal ÖMER
Hilal ÖMER
homer@vahsibati.net
Cilt Kuruluğu için Ne Yapılmalı?
 • 0
 • 221
 • 29 Haziran 2017 Perşembe
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Cilt Kuruluğu için Ne Yapılmalı? Cilt kuruluğu günümüzde, birçok insanda meydana gelen bir cilt sorunudur. Cilt kuruluğu olan kişilerde, gerilme hissi, pul pul soyulmalar, kepeklenmeler, çatlaklar ve kaşıntı gibi birçok problem meydana gelebiliyor.

Cilt kuruluğu kuru deri olarak tabir edilen ; Kserozis olarak da bilinmektedir. Yaşlanmayla beraber daha kuru ve daha az yağlı bir cilt oluşum süreci devam eder.

Cilt Kuruluğu için Ne Yapılmalı?

Cilt kuruluğunun sebepleri nelerdir?

Çevresel etkenler, cilt kuruluğuna neden olabilmektedir. Aynı zamanda, duş aldığınız su, deterjanlar, kıyafetlerden oluşan sürtünmeler, sık hava yolculukları, rüzgârda çok kalma, kalıtsal bazı hastalıklar, egzama gibi birçok neden cilt kuruluğuna neden olabilmektedir.

Cilt kuruluğunun belirtileri nelerdir?

Deri kuruluğunun belirtisi olarak ilk önce derinizde gri renkte beyaz bir benek benek oluşumlar görebilirsiniz. Bunlar zamanla pul, pul dökülmelere de yol açabilir. Ardından soyulmalar, deri üzerinde patlamalar ve kaşıntı ile devam edebilmektedir.

Cilt Kuruluğu için Ne Yapılmalı
Cilt Kuruluğu için Ne Yapılmalı

Cilt kuruluğunu önlemek için neler yapmalıyız?

Soğuk havalarda eldiven takmalıyız. Özellikle kış aylarında düşük nem oranlarına bağlı olarak deri kuruluklarının arttığı bir dönemdir. Açıkta kalan bölgelerimizi, eldiven, atkı, bere gibi kıyafetlerle kapatarak, cilt kuruluğunun önüne geçebilirsiniz.

Duş sürelerinizi kısa tutun; Sık duş almak ne kadar hijyenik olsa da; uzun süren banyo köpükleriyle birlikte yapılan çok sıcak sularda deri kurulukları artmaktadır. Ilık su ile duş almaya özen gösteriniz.

Cildin kurumaması için beslenme de ve diyette de nelere dikkat edilmelidir? Cilt kuruluğunu önlemek için bol miktarda su tüketin. Uzmanlar günde 2-3 litre su tüketmenin sağlık açısından faydalı ve yararlı olduğunu açıklıyorlar. vahsiBati.net olarak biz, sadece su ile yetinmenizi önermiyoruz. Bunun yanında bitki çayları, meyve suları ile sıvı ihtiyaçlarınızı karşılamanızı tavsiye ediyoruz. Bu sayede cildiniz için gerekli vitaminler ve mineralleri de almış olursunuz.

Cilt kuruluğunun bitkisel tedavisi nedir? 

Yaklaşık olarak 8 damla elma sirkesini yarım çay bardağı saf zeytinyağının içerisine koyunuz. Ardından elma sirkemiz ile zeytinyağımızı iyice birbirine karıştırmak için bir kaşık kullanabilirsiniz. Birbirine iyice karışmasını sağlayınız. Bu işlemden sonra Haftada 3 gün olmak üzere geceleri yatmadan önce cildinize sürünüz. Bir ay boyunca bu bitkisel kürü deneyebilirsiniz. Bir gün ara vererek, kürü uygulayabilirsiniz, 30 gün süre boyunca. Bir ay sonra cildinizin ihtiyacı olan nemi kazanmasını sağlayacaksınız, kürden sonra değişimi gözle görülür şekilde fark edeceksiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Cilt Güzelliğine ve Sağlığına Neler Etki Etmektedir? başlıklı makalemizde Cilt güzelliği, Cilt Güzelliğine Neler Etki Etmektedir ve Cilt Güzelliğine ve Sağlığına Neler Etki Etmektedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM