Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Çizgi Filmlerin Zararları Nelerdir?
 • 0
 • 293
 • 30 Haziran 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Çizgi Filmlerin Zararları Nelerdir? Genellikle çok masumane gelen çizgi filmler, anne babanın çocuklarını kontrol altında tutmak için seçtikleri en kolay yollardan biri gelmektedir. Televizyonun karşısına geçen çocuk açılan çizgi filme daldığında anne babaya göre sessizce uslu uslu oturmakta ve özel bir ilgi ya da bakım istememektedir. Peki bize bu kadar masum gelen çizgi film çocuklarımızın hayatını nasıl etkilemektedir? Gelin bunlara bir bakalım.

Çizgi Filmlerin Zararları Nelerdir?

Bilhassa annelerin çocuklarına yemek yedirmeye çalışırken ya da ev işi yapacağı zamanlarda çocuğunu oyalamak için kullandıkları çizgi filmler bazen çocuklarda tedavisi mümkün olmayan zararlara yol açmaktadır. Yeni yeni düşünmeye ya da konuşmaya başlayan çocukların erken yaşlarda televizyon ile tanıştırılması anne babanın kendi evladına yapabileceği en büyük kötülüklerin başında geliyor. Henüz neyin ne olduğunu anlayamayacak yaştaki çocuk, seyrettiği çizgi film içindeki hızlı bir şekilde geçen olayları algılayamadığı için çocukta ilerleyen yaşlarda ciddi bir hissizlik sorunu ortaya çıkıyor. Kendisini gerçek dünyanın dışında tutan bu çocuk, ne arkadaş edinmede ne de diğer sosyal yaşamda sağlıklı bir gelişim gösteriyor. Dünyasını izlediği çizgi filmler üzerine kuran çocuk için gerçek yaşamı anlamak oldukça zorlaşıyor.

Çizgi Filmlerin Çocuklara Verdiği Zararlar

Zamanının büyük bir kısmını TV başında çizgi film izleyerek geçiren çocuklarda görülen problemler arasında konuşma çağına gelen 2 yaşını bulmuş bir çocuğun kelime hazinesindeki zayıflık oluyor. Ortalama 10 15 kelime öğrenen çocuğun konuşması güçleşiyor. Kelime hazinesi daralan bir çocuğun ise hem kendini anlatması hem de çevresindeki diğer insanları anlaması mümkün olmuyor.

Ebeveynler çizgi film zararları konusunda bilinçsiz kalınca çocuğunun bu çizgi filmlerle eğlendiğini düşünebiliyor. Hatta eğitim amacıyla çocuklarına çizgi filmleri izlettiğini söyleyen anne baba sayısı da az değil. Fakat fark edemedikleri konu; özellikle doğa dışı güçlere sahip kahramanları anlatan çizgi filmlerde çocuk kendisini bu kahramanlarla özleştirerek aynı sahneleri kendileri yaşamaya çalışıyor. Bu istenmedik durumun 12 13 yaşına kadar sürdüğü görülür. Somut ve soyut kavramların neler olduğunu bu yaşlarda öğrenen çocuk için ise artık bazen çok geç oluyor.

Çizgi filmler çocukları nasıl etkiler sorusuna verilecek bir başka cevap ise TV’ye ve çizgi filmlere aşırı düşkün çocuklarda paylaşma, yardımlaşma, sevgi ve saygı ile sorumluluk duygusunun gelişmemesidir diyebiliriz. Bize masum gelen birçok çizgi filmin şiddet içerdiğini gözümüzden kaçırıyoruz. Bu çizgi filmlerle yetişen çocuktaki saldırgan eğilim çok fazla gelişiyor ve çocuk arkadaşlarına, eşyalarına ve diğer canlılara zarar verme eğilimi ile büyüyor. Bu nedenle çocuklarımıza çizgi film izletmeyi düşünüyorsak bile bu tür şiddet içeren çizgi filmlerden çocuklarımızı özellikle korumamız gerekiyor.

Çocuğumuzun izlediği çizgi filmlerden olumsuz etkilenmemesi için onlara daha fazla zaman ayırıp çocuğu bir aile ortamında ve sosyal çevre ile yetiştirmemiz gerekiyor

 

Bir önceki yazımız olan D Vitamini Neye iyi Gelir? başlıklı makalemizde D Vitamini, D Vitamini faydaları ve d vitamini neye iyi gelir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM