Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Çocuğum Yemek Yemiyor?
 • 0
 • 297
 • 30 Haziran 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Bir, çok annenin çocuklarının yemek seçme alışkanlıklarının doğurduğu ve bu alışkanlıklara anne babanın nasıl çözüm aradıklarını merak ediyoruz. Çocuğum yemek seçiyor, çocuğum sebze yemiyor gibi çeşitli şikâyetler ile bizden yardım istiyorsunuz. Ancak, çare sizsiniz. Nasıl mı? Bilim adamları çocukların yemek seçme olaylarını araştırarak, çocukların sevmedikleri tatları sevdikleri ile birlikte yedirdiğiniz zaman, bu direncin yok olduğuna ışık tutuyor. Çocukların yemek yeme alışkanlıklarını değiştirebilmek sizin elinizde.

Çocuğum Yemek Yemiyor?

Genel olarak çocuklar büyüme ve gelişme evresinde en hızlı olarak 5 yaşına kadar gelirler. 5 yaşına kadar çocuğunuza yemekleri alıştırmalısınız. Özellikle yemediğiniz besinleri, bu yaştan itibaren çocuğunuzun önüne koyarsanız, çocuğunuz bunu red edebilir.

Çocuğum Yemek Yemiyor
Çocuğum Yemek Yemiyor

Çocuk, yemek alışkanlığını 4 yaşına kadar kazanır. Anne babayı model alan çocuk, onların yemediği besinleri yemez ve bu besinlere karşı direnç geliştirir. Yemediğiniz bir besini çocuğunuzun tüketmesini beklemek doğru olmaz.

Çocuğun ne zaman acıktığını bilmelisiniz. Çocuğunuzun acıktığı zamanlar ona, çeşitli yemekleri tattırabilirsiniz. Sebze yemeklerinden özellikle çocukların hoşnut olmadığı bu tür besinleri red ettiğini gözlemleyen araştırmacılar, sebze yemeklerini çeşitli baharatlar ile süslendirerek, daha iyi bir hale getirmeli ve sebzelerin faydalarını çocuklarınıza anlatmanızı ve onlardan önce sizin yiyerek, onları psikolojik olarak teşvik etmenizi öneriyorlar.

Sonuç olarak bir tabak yemeği bitirmese de, 3-4 yemek kaşığı yedirerek, zamanla tabağı bitirecek kıvama getirmeniz için, zaman gerekiyor. Meyve yemiyorsa, ona bütün meyvelerden birer dilim bir tabak hazırlayarak, sunabilirsiniz. Böylece çocuğunuzun birçok yeme alışkanlığını kazandırabilirsiniz. Bu sağlık bilgisi, çocukların beslenmesi için hazırlanmış olup, çocuğum yemek seçiyor, çocuğum yemek yemek istemiyor, çocuğum sebze yemiyor, çocuğum yemek yemiyor gibi kelimelerdeki sorularınıza yanıt olabilecek bir sağlık bilgisidir.

 

Bir önceki yazımız olan Çocukların Neden Ateşi Çıkar? başlıklı makalemizde bir çocuğun ateşi neden çıkar, çocuğun ateşi neden çıkar ve çocuğun ateşi neden yükselir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM