Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Çocuk Bakıcısı Seçimi Yapılırken Nelere Dikkat Etmeli ?
 • 0
 • 431
 • 24 Temmuz 2017 Pazartesi
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Çocuk Bakıcısı Seçimi Yapılırken Nelere Dikkat Etmeli ?

Çocuk sahibi olan kişilerin, hayatlarında vermeleri gereken en zor kararlardan biri de, çocuklarını emanet edebilecekleri bir insan seçmektir. Doğru bilgi birikimi, yetenek, sevgi ve vicdan sahibi bir insanı bulmak çok kolay bir süreç değildir. Ebeveynler bu konuda en küçük bir yanlış gözlemlediklerinde içten içe suçluluk duygusuyla dolarlar. Çocuğunuzu emanet edeceğiniz kişiyi seçerken, aslında tüm sorumluluğu üzerinize alıyorsunuz demektir. Haliyle çocuğunuzun bu seçiminizden dolayı fizyolojik ya psikolojik bir zarar görme ihtimali sizi tüketir. Peki, çocuk bakıcısı seçimi yaparken nelere dikkat etmeli?

Mother and daughter

Öncelikle çocuğunuzun yaşının ihtiyaçlarını belirlemeli ve tüm bu ihtiyaçlara yanıt verebilecek bir bakıcı aramaya başlamalısınız. Kriterlerinizi az çok belirlemiş olacaksınız. Bakıcı bulmak adına bazı güvenilir kurumlardan yardım alabilirsiniz. Referanslarını inceleyip, daha önce bakıcılığını yaptığı kişiler ile birebir görüşme imkanı bulmanız, karar sürecinde size yardımcı olacaktır. Bakıcının yaşı, ya da çocuğunuz ile arasındaki yaş farkı önemli değildir. Önemli olan ihtiyaçlarına yanıt verebilecek yetilere sahip olup olmadığıdır.
Bakıcının siz yokken çocuğunuza davranışları konusunda korkularınız normal. Fakat bakıcı ile aranızda güven ve saygı bağı oluşturmalı, onu da evinizin önemli bir bireyi olarak gördüğünüzü hissettirmelisiniz. Bu sayede kişinin vicdanına daha kolay dokunabilir, çocuğunuza davranışlarını kontrol altına alabilirsiniz. Yine de, evinize döndüğünüzde çocuğunuz ile vakit geçirirken onu incelemeli, belli etmeden sorular sormalısınız. Ayrıca evinize, iş yerinizden online olarak bağlanabileceğiniz kamera sistemleri kurdurmak artık çok kolay. Bu sayede dilediğiniz anda kontrollerini yapabilir, telefonla ulaşarak direktif verebilirsiniz.
Çocuk bakıcısı seçiminizi önemli kılan bir diğer etken ise çocuğunuzun stabil, güvenli bir ortamda hissetmesi gerekliliğidir. Sürekli değişen bakıcılar, çocuğunuzda lisan öğrenimi, özgüven konusunda sıkıntılara yol açmakla kalmaz, aynı zamanda psikolojik ve fizyolojik rahatsızlıklara da sebep olabilir.

Bir önceki yazımız olan Okula Hazırlık Nasıl Olmalı? başlıklı makalemizde Okul, Okula Hazırlık ve okula hazırlık nasıl olmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM