Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Çocuklara Düzenli Beslenme Alışkanlığı Kazandırmak
 • 0
 • 100
 • 30 Haziran 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Çocuklara Düzenli Beslenme Alışkanlığı Kazandırmak!

Çocukların doğru beslenme alışkanlıkları kazanmaları için, anne ve babaların sabırlı olmaları gerekmekte.

Doğru Beslenme Çocukları Hastalıklardan Korur

Doğru beslenme alışkanlığının her yaşta önemli olmasıyla beraber, büyüme çağında daha da önem taşır. Bunun nedeni beslenme alışkanlıklarının temelinin çocuklukta atılmasıdır. Bu temeli koruyup hayatını doğru, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıkları kazanan çocukların sağlıklı bir hayat sürme şansı daha yüksektir. Doğru beslenme alışkanlıkları kazanmış bir çocuk hem büyüyüp gelişmesi daha hızlı olacak hem de hastalıklardan daha iyi korunacaktır.

Çocuklara Düzenli Beslenme Alışkanlığı Kazandırmak
Çocuklara Düzenli Beslenme Alışkanlığı Kazandırmak

Düzenli Öğün Saatleri ve Beraber Yemek Önemli

Çocukları sevmediği bir yemeği yemesi için ısrar edilmemelidir. Bir kaç gün üst üste o besini sunarak ya da yemekleri farklı yöntemlerle pişirip süsleyerek çocuğun sevmesi sağlanabilir. Çocuğun tüketmesi istenilen besinlerin, anne babalar tarafından da çocukla beraber yemesi gerekmektedir. Çocuğunuzla beraber düzenli yemek saatleri düzenleyip, yemek yaparken çocuğunuzdan yardım almak, bu öğünlere zaman ayırmak ve masada beraber yemek yeme alışkanlığı edinmek doğru beslenme alışkanlıklarının kazanılmasını sağlar.

Çocuğunuzu Çikolata ile Ödüllendirmeyin!

Büyük porsiyonlar küçültülmeli ve çocuk ideal porsiyonlara alıştırılmalıdır. Çikolata, bisküvi ve Fast Food gibi alışkanlıklar yasaklanmamalıdır. Yasaklı besinlerin çocuğunuza her zaman daha cazip geleceğini unutmayınız. Belirli ölçülerde dozunu kaçırmadan ara ara tüketilmesine izin verilmelidir. Burada bir diğer nokta ise çocuğunuzu bu tür besinlerle ödüllendirilmemesidir. Ödül olarak meyve tercih etmeniz sağlıklı beslenme için daha uygun olacaktır. Çocukların özellikle bu konuda beslenme çantalarına önem verilmelidir. Ara öğün olarak beslenme çantalarına meyve, peynirli sandviçler veya süt koyarak daha sağlıklı tüketim sağlayabilirsiniz.

Yemeğinizi Çocuğunuzla beraber yiyin, doğru beslenme alışkanlığı kazandırın

Bir önceki yazımız olan Çocuklar ve Teknoloji başlıklı makalemizde Çocuklar ve Teknoloji ve teknoloji hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-09-08 17:33:35
2018-07-13 18:25:08