Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Çocuklarda 2 Yaş Sendromu
 • 0
 • 306
 • 30 Haziran 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Çocuklarda 2 yaş sendromu, Çocukların büyüme ve gelişme çağı zaman zaman oldukça sancılı dönemleri de içerisinde barındırmaktadır. Bunlardan biri de çocuğun artık dış dünya ile kesin iletişimler kurmaya başladığı 2 yaşına girdiği dönemdir. Bu dönemde kendisinin ve çevresinin farkına varan çocuk günden güne yeni sınırlar keşfetmek isteyecektir. 2 yaş sendromu bu dönemlerde ortaya çıkar.

Çocuklarda 2 Yaş Sendromu

Bu dönem içerisinde çocuklarınız adeta bir girişim dönemindedir. Hem kendi sınırlarını hem de çevresinde bulunan sınırları zorlamak adına pek çok hareket içerisinde olacaktır. Merak edecek ve merak duygusunu bastırmak adına size zaman zaman zor anlar yaşatabilecektir. Tamamen algılarının açık olduğu bu dönemde çocuklar özellikle ulaşmak istedikleri; ama ulaşamadıklarına karşı bir hassasiyet taşırlar. Kendilerine konulan engeller onları kesinlikle durdurmaz ve siz anne babaların yasaklamış olduğu her şeye karşı çok daha ilgili ve meraklıdırlar.

Çocuklarda 2 Yaş Sendromu
Çocuklarda 2 Yaş Sendromu

2 yaş sendromu yaşanılan bu dönemde çocuk kendine bir kimlik edinmeye çalışır. Bu sebeple sizi ve sinirlerinizi fazlası ile zorlayabilir. Sizin yapmanız gereken ise bu döneminde ona karşı elinizden geldiğince anlayışlı olmak ve çocuğun kendisini tanımasına, kendisine bir kimlik kazanmasına yardımcı olmaktır.

Çocuğunuzu 2 yaş sendromu dönemi içerisinde olduğu gibi kabul edin. Onu cezalandırmak ya da sınırlandırmak yerine olayın sıcaklığı geçtikten sonra kendisine mantıklı ve onu ikna edebilecek açıklamalar sunun. Emin olun ki bu açıklamalarınızı büyük bir ciddiyetle dinleyecek ve anlamaya çalışacaktır. Onu çeşitli oyunlarla kandırmaya çalışmayınız, çocuğunuz bunu hissedecektir.

Kendisini yere atması, herhangi bir yere vurması ve daha çeşitli oyunlar yapması tamamen sizin sınırlarınızı merak etmesinden kaynaklanmaktadır. Hiçbir şekilde üzerine gitmeyin ve ilginizi çekmesine izin vermeyin. Bunu fark ettiğinde normale dönecektir. Siz de bu şımarıklıkları hiç yapmamış gibi davranın ve rutin ilişkinize devam edin. Üzerinize vardıkça ona karşı görmezden gelme taktiğini uygulamanız bu dönemi rahatlıkla atlatmanızı sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Çocuklar ve Teknoloji başlıklı makalemizde Çocuklar ve Teknoloji ve teknoloji hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM