Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Çocuklarda Egzamayı Azaltmak için ipuçları
 • 0
 • 123
 • 30 Haziran 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Çocuklarda Egzamayı Azaltmak için ipuçları, Egzama, tüm dünyada sıkça rastlanan, yaşamları boyunca insanların büyük kısmını en az bir kere etkileyen, bebekler de dâhil olmakla her yaş grubunda görülen, bulaşıcı olmayan bir deri hastalığıdır.

Eğer çocuğunuzun kızarmış cildi tüm gün ve gece kaşınıyorsa, o zaman onun rahatsızlığını hafifletmek için harekete geçme zamanı gelmiş demektir. Neyse ki, çeşitli önlemler etkili oluyorlar, durumu iyileştirmek ve egzamadan kaynaklanan rahatsızlığı hafifletmek için yararlı oluyorlar.

Çocuklarda Egzamayı Azaltmak için ipuçları

Çocuklarınızı sıkça yıkayın.

Dermatolog ve pediatristlerin büyük kısmı egzama durumunda çocuğunuzu her gün yıkamanızı öneriyorlar. Bu yıkanmalar kuru cildi nemlendiriyorlar ve yüzeyinde bulunan bakterilerden kurtulmak ve enfeksiyonu önlemek için yardımcı olabilir. Tabii ki kokulu olmayan hafif sabun veya hassas ciltler için olan deterjan kullanmanız gerekir. Beş ya da on dakika çocuğunuzu yıkayın, kuru cilt üzerinden iyice suyu geçirin ve sonda cildine iyi bir nemlendirici krem sürün.

Çocuklarda Egzamayı Azaltmak için ipuçları
Çocuklarda Egzamayı Azaltmak için ipuçları

Çocuğunuzun cildini her gün nemlendirin.

Kuruluk ve kaşıntıyı yatıştırmak için, en az günde iki kez bebeğinizin cildini nemlendirmeniz gerekir. Kuru cilt egzamaya kötü etki edebilir ve iltihabı artırabilir. Nemlendirici krem ve merhemler içlerinde daha fazla su tutuyorlar ve durumu iyileştirmeye yardımcı oluyorlar. Eğer, doktor kaşıntıya karşı merhem önermişse, onu uygulamadan önce cilde nemlendirici krem sürün.

Çocuklarınızın ciltlerini kaşımasına izin vermeyin.

Çocuğunuzun cildini kaşımasını engellemek için ellerine kaşıntıya karşı olan eldivenler giydirin. Tabii ki, bu büyük çocuklar üzerinde iyi çalışmaz. Ve tahrişi azaltmak için çocuğunuzun tırnaklarını çok kısa kesin.

Bol giysiler giydirin.

Dar kıyafetler çocuklarınızın terlemesine ve kaşıntıya yol açabilir. Çocuğunuzun cildini rahat tutmak ve korumak için yumuşak büyük ve nefes alan pamuk giysiler kullanın. Geceleri, pamuk bir battaniye ile çocuklarınızı sarmanız yardımcı olabilir. Pamuk battaniye ile sarmak birçok bebeğin daha iyi uyumasına yardımcı olur.

Kaçınmanız gereken şeyler:

 1. Parfümler. Ürünleri mümkün olduğu kadar kokusuz kullanın.
 2. Giysiler için deterjanlar. Giysiler sadece su ile yıkanmalıdır.
 3. Tükürük. Yemek veya uyku sırasında tükürük gelmesi hassas cildin tahrişine sebep olabilir. Bu yüzden yemek ve uyku sırasında ciltle tükürük arasında bir bariyer oluşturmanız veya yanaklara krem sürmek gerekir.

 

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Büyüme Problemleri başlıklı makalemizde büyüme problemleri ve Çocuklarda Büyüme Problemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-09-08 17:33:35
2018-07-13 18:25:08