Çocuklarda Geç Konuşma Tedavisi

Çocuklarda Geç Konuşma Tedavisi

Çocuklarda geç konuşma, çeşitli ve nedenlere bağlı olarak birçok sebepten gelişebilmektedir. Özellikle, çocuklarda konuşma gelişimi çok önemli bir noktadır. Bu konuda Anne ve Baba üzerine düşen görevi fazlasıyla yerine getirmelidir. Aksi takdirde çocuklarda geç konuşma, çocuklarda geç konuşma bozukluğu gibi nedenler ortaya çıkabilir. Yaş ilerledikçe çocuklarda geç konuşma tedavisi de zorlaşmaktadır.

Çocuklarda Geç Konuşma Tedavisi

Birçok çocuk diğer çocuklara göre aslına bakarsak, geç konuşmaya başlayabilmektedir. Ciddi bir sorun haline gelmeden önce, çocuğunuzu iyi gözlemlemeli ve onu hemen en yakın çocuk doktoruna götürmelisiniz. vahsiBati.net, olarak çocuklardaki konuşma bozukluklarını araştırarak, çocuğunuz ile yakından temasa geçebilecek bazı ayrıntılı noktaları bulduk.

Çocuğun geç konuşma nedenlerini kesin olarak öğrenmek gerekiyor. Bunu da en güzel bir şekilde çocuğun en yakınındaki kişiler öğrenebilir. Anne ve babalar bu maddeleri iyi okuyunuz. Eğer çocuğunuz işaret ve diğer iletişim seçeneklerinde normal değilse, çocuğun gelişiminde fiziksel olarak bir gelişim sorunu varsa, garip ve tuhaf, anlaşılamaz sesler çıkarıyorsa, çevresindeki yapılanlara ve olanlara isteksiz, ilgisiz kalıyorsa, yalnız kalmayı tercih ediyorsa, öfkeli ve sinirli davranışlar sergiliyorsa, yeni katıldığı ortamlara uyum sağlamakta güçlük çekiyorsa mutlaka en yakın çocuk doktoruna başvurarak, bir an önce tedaviye başlamanız gerekiyor.

Çocuklarda Geç Konuşma Tedavisi
Çocuklarda Geç Konuşma Tedavisi

Beyindeki konuşma işlevini sağlayan merkezdeki, bazı işlevler görevini tam olarak yerine getiremiyor olabilir. Çocuğunuz duyma sorunu da olabilir. Bunun dışında ailenizde herhangi birinin çocuğunun böyle bir sorunu olup, olmadığını araştırınız. Zekâ gerilikleri, işitme sorunları, görme problemleri, kronik hastalıklar gibi nedenlerden de kaynaklanabilir.

Çocuğunuz konuşması için birey olarak üstünüze düşen bazı görevler vardır. Her Anne ve Baba bunları çocuğundan eksik etmemeli ve zaman, zaman üstüne düşerek, bunların üstüne gitmeli, çocuğun konuşma gelişimine katkı sağlamakla mükelleftir. Bazı çocuklarda b12 vitamin eksikliği yüzünden konuşma bozuklukları ortaya çıkabiliyor. Bu vitamini, gerekli uzman doktorlara başvurarak, onların tavsiyeleri doğrultusunda çocuğunuza kullandırabilirsiniz.

Çocuğunuza yeteri kadar sevgi ve şefkat gösterdiğinizden emin misiniz?

Çocuğunuz ile diyaloga girerken ona güzel sözler sarf ediyor musunuz? Canım oğlum, canım kızım, bir tanem gibi kelimeler insanın kalbini okşayan güzel kelimelerdir. Bunları evlatlarınızdan esirgemeyin. Onlara karşı hitap ederken nazik ve kibar olun.

Sık, sık ona çeşitli sorular sorarak, konuşturmaya çalışınız. Bazı sözleri ufak yaşlarda ayırt edememesi ve bilmemesi normaldir. Onları sizin sayenizde öğrenecektir.

Zekâ oyunları, puzzle gibi çeşitli oyunlar alarak, çocuğunuzun zekâ gelişimini daha fazla seviyede arttırabilirsiniz. Ona kitap okuyarak, masallar anlatabilirsiniz. Yaşıtlarıyla arkadaş edinmesini sağlayacak ortamlarda bulunun. Sağlıklı beslenmesini ve yeterli miktarda uyumasını ona güzel bir dille anlatarak, her gün düzenli yemek yemesini ve uyumasını aşılayınız. Sevginin yapamayacağı hiç bir şey yok, çocuklarınızdaki konuşma bozuklukları bile olsa bu durum, sevgi ile her hastalığı tedavi edebilirsiniz. Bu sağlık bilgisi, vahsibati.net editörleri tarafından hazırlanmış olup, çocuklarda geç konuşma, çocuklarda konuşma gelişimi, çocuklarda konuşma gecikmesi, çocuklarda geç konuşma bozukluğu, çocuklarda geç konuşma tedavisi, geç konuşan çocuklar, b12 vitamini eksikliği geç konuşma nedeni gibi sorularınıza cevap olabilecek, bir sağlık bilgisidir.

 

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Büyüme Problemleri başlıklı makalemizde büyüme problemleri ve Çocuklarda Büyüme Problemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
2018-09-08 17:33:35
2018-07-13 18:25:08