Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Çocuklarda Sofra Eğitimi
 • 0
 • 266
 • 30 Haziran 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Çocuklarda Sofra Eğitimi, Çocuklarınızla Beraber Yemek Yiyin zamanın çocukları sofra alışkanlığını bilmemektedir. Günümüzün fazlasıyla mevcut olan teknolojileri sofraya oturma alışkanlığını yok etmiştir. Dolayısıyla çocuklar bilgisayar başında yemek yemekteler. Ancak bu durumu değiştirmek sizlerin elinde. Sizler yeter ki yesin nerede olursa olsun fark etmez demeyip, yemek saatinde herkes sofrada olacak diye bir kural koysanız durum değişecektir.

Çocuklarda Sofra Eğitimi

Bilgisayar karşısında yemek yemenin zararları olduğunu biliyor muydunuz? Beyin bir şeye bakarak yemek yediği zaman, yediklerinin nereye gittiğinin farkında olmuyor ve insanın fazla yemesini sağlıyor. Bu neden ile her anne, kızım reklamları izleyince güzel yiyor diyor. Aslında güzel yemiyor ve bu şekilde yemek yedirmek yanlıştır. Çocuklarınıza kendi ellerinizle zarar veriyorsunuz.

Çocuklarınız ilk etapta küçük olduğundan dolayı size ayak uydurmayabilir. Sizler gibi dökmeden, çatal kaşık kullanımını beklemeyin. O daha çocuk. Eğer ki, siz bu hallerine kızmadan yardımcı olursanız kendine güveni gelecektir.

Çocuklarda Sofra Eğitimi
Çocuklarda Sofra Eğitimi

Ailecek sofraya oturmak onları bir birey haline getirir. Önemsendiklerini düşünür ve değer görürler. Zamanla alışarak yemek sofralarına otururlar. Böylece disiplini ve aileye olan önemi kavramış olurlar. Misafir geldiği vakit çocuklarınızın yemeğini önceden verebilirsiniz. Misafirle ilgilenemeyecek ve çocuğunuza sürekli müdahale etmek zorunda kalacaksanız onların karnını önceden doyurmak en doğrusudur.

Çocuklarınız mutlu bir masada kendilerini huzurlu hissederler. Birbirleriyle şakalaşan, tebessüm ve muhabbet eden anne baba profili çocukların hayalidir. Ancak tam tersi, sürekli kavga eder ve çocuğunuzun her yaptığına bağırırsanız, çocuğunuzu mutsuzluğa kendi ellerinizle istersiniz.

Bırakın elleriyle yesin, kaşıklarla oynasın, kalksın tekrar otursun kızmayın. Amaç yemek yemesi değil, aile olmayı öğrenmesidir. Siz daha sonra zaten karnını doyurursunuz. Maksat o ortamdan feyiz almasıdır. Sabırlı anneler olursanız, sabırlı evlatlarınız olur. Ancak her şeyi hazır olarak önünüze beklerseniz, çocuklarınızda sizlerden hazıra konmayı bekleyecektir…

Bir önceki yazımız olan Çocuklarda Büyüme Problemleri başlıklı makalemizde büyüme problemleri ve Çocuklarda Büyüme Problemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM