Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
D Vitamini Nedir?
 • 0
 • 165
 • 30 Haziran 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

D vitamini, yağda eriyen, kemik oluşumu ve kemik büyümesi için gerekli olan bir vitamindir. Raşitizm adı verilen kemik hastalığına karşı koruyucu olduğundan bu vitamine anti raşitik vitamin denir. Raşitizm, özellikle uzayan kemiklerde çarpıklık, normal gelişmeme, eklemlerde şişkinlikler göğüs kemiği üzerinde tesbihler şeklinde belli olmaktadır.

D Vitamini Nedir
D Vitamini Nedir

D vitamini lipitlerde (yağda) erir, suda erimez. Asit, yüksek ısı, oksidasyona dayanıklıdır. Normal pişirme sırasında kayba uğramaz. D vitamini besinlerde az bulunur. En zengin D vitamini kaynağı balık yağıdır. Doğal yiyeceklerde az bulunduğu için, D vitamini yetersizliği yaygındır. İnsan vücudunun deri dokularının altında bulunan D vitaminin ön maddesi ultraviyole ışınlarıyla D vitamini halinde geldiği için güneşte temas etmek zorunludur. Pencere camları ve giysiler ultraviyole ışınlarını tutacağından güneşle doğrudan temas etmek gereklidir. Birçok ülkede sütlere A ve D vitamini prepatları konarak süt zenginleştirilmektedir.

D vitaminin vücutta kullanılması d vitamini vücuda deri ve ağızdan olmak üzere iki yolla girer. Güneş ışınları deriye değince ultraviyole ışınlarının etkisiyle insan vücudunun dokularında bulunan D vitamini ön maddesi D vitaminlerine çevrilir, kana geçerek dolaşıma katılır. Ağızdan alınan D vitamini ince bağırsaklarda yağla birlikte emilerek taşınır. D vitamini, karaciğer, akciğer, böbrek gibi organlarda yağ dokusunda depolanır. Suda erimediğinden fazlası dışarı atılamaz. Bu bakımdan ihtiyaçtan fazlası vücuda zararlıdır. Eklemlerde ve yumuşak dokularda anormal şekilde kireçlenmeye sebep olur. Çocukların yeterince güneşten yararlanamaması, zamanında ek D vitamini verilmemesi nedeniyle raşitizm ve kemik bozuklukları (osteomalisa) meydana gelebilir.

Bir önceki yazımız olan Çizgi Filmlerin Zararları Nelerdir? başlıklı makalemizde Çizgi Filmlerin Çocuklara Verdiği Zararlar, çizgi filmlerin yararları ve zararları nelerdir ve çizgi filmlerin zararları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM