Çiğdem HAKKI
Çiğdem HAKKI
chakki@vahsibati.net
Dekorasyonda Retro Stili
 • 0
 • 194
 • 30 Haziran 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Dekorasyonda Retro Stili, Retro stili 1950 – 1980 yılları arasında sıklıkla kullanılan eski mobilya ve çeşitli aksesuarların yeniden dizayn edilerek günümüzde de kullanılmasıdır. Retro stilinde geometrik şekilli veya çiçek desenli duvar kâğıtları, dekoratif yastıklar ve patchwork kanepe modellerinin yanı sıra birçok canlı renkte sıklıkla gözlenir. Siyah, beyaz ve ahşap desenli renklerin eşlik ettiği indigo mavisi, hardal sarısı, safran sarısı, türkuaz, yeşil tonları, mor ve pembe renkleri Retro stilinin vazgeçilmez renkleridir.

Moda son zamanlarda eskiden popüler olan ve herkes tarafından kullanılan birçok nesneyi yeniden dizayn edip günümüze uyarlayarak karşımıza çıkarıyor. Bu nesnelerden biri de ev eşyalarıdır. Bu eski eşyalar günümüz modasıyla birleştirilerek yeniden gündeme geliyor ve ortaya eski – yeni karmaşasından doğan eşsiz bir görünüm sağlıyor. Modanın bu vintage ve Retro modellerini yeniden gündeme getirmesiyle birçok alıcı bu ürünleri üreten fabrikaların mağazalarına akın ediyorlar.

Retro tarzı eşyaları ailenizin eski eşyaları arasında veya bu ürünleri satan mağazalarda kolaylıkla bulup temin edebilirsiniz. Retro stilini evinizin her bölgesinde kullanabilir ve bu Retro parçaları güncel eşyalarla kombine ederek kullanabilirsiniz. Evinizde Retro stili uyguladığınız bölgenin tamamen Retro olmasına gerek yoktur ancak iki stili bir araya getirirken dikkatli olup çirkin ve göze batacak bir şekle sokmamalısınız. Bizde sizlerle hoşunuza gidecek Dekorasyonlarda Retro Stil çeşitlerini paylaşıyoruz.

Dekorasyonda Retro Stili
Dekorasyonda Retro Stili

Dekorasyonda Retro Stili

Mutfak Dekorasyonunda Retro Stili Modeli: Retro stilinde en çok kullanılan renklerden birini seçip duvarınıza düz bir boya yapabilir ya da çiçek desenli bir duvar kâğıdı ile duvarınızı kaplayabilirsiniz. Duvarınız istediğiniz renk ve desene ulaştıktan sonra ailenizin eski eşyaları arasından veya bu Retro ürünlerini satan mağazalardan eski küçük tencere, eski küçük tava ve eski küçük tencere kapaklarını temin ederek önceden hazırladığınız duvarınıza monte edebilirsiniz. Bu işlem mutfak dekorasyonunuza Retro bir görünüm kazandıracaktır.

Oturma Odası Dekorasyonunda Retro Stili Modeli: Bir kısmı beyaz bir kısmı indigo mavisi olarak renklendireceğiniz duvarınızın indigo mavisi olan bölümünün üzerine pop art bir tablo yerleştirebilirsiniz. Patchwork tarzı beyaz bir kanepe temin edip bu indigo mavisi duvarın hemen önüne yerleştirebilirsiniz. Bu bir kaç Retro eşyaya güncel eşyalarda ekleyerek ortaya Retro bir stil çıkarabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Çeyiz Sandığı Modelleri başlıklı makalemizde Çeyiz Sandığı, Çeyiz Sandığı Modelleri ve çeyiz sandığı modelleri 2017 hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM