Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Demir Eksikliği
 • 0
 • 116
 • 30 Haziran 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Demir Eksikliği! Demir, yetişkin bir insanın vücudunda 3-5 gr. demir bulunur. Bunun %60-70’i hemoglobin  yapısındadır. Hemoglobin kırmızı kan hücrelerinde (alyuvar) bulunur, ona kırmızılık verir. Vücuttaki demirin bir kısmı da kas proteininde bulunur. Kanın plazma kısmında, karaciğer, dalak ve kemik iliğinde vardır. Demirin Vücuttaki Görevleri: En önemli görevi oksijen taşınması ile ilgilidir. Demir, hemoglobinin bileşiminde bulunur ve akciğerden hücrelere oksijen taşır. Böylece hücrelerin çalışması için gerekli enerjinin oluşmasına yardım eder.

Demir Eksikliği

Demir Yetersizliğinin, eksikliğinin bazı nedenleri vardır. Bunlar; Yiyeceklerle alınan demir miktarı ihtiyaçtan az olabilir. Yiyeceklerle alınan demirin ince bağırsaklardan kana emilmesi bazı şartlarda zorlaşabilir. Yeşil yapraklı sebzelerde ve tahıllarda bulunan demirin kana emilmesi güçtür. C Vitamini demirin emilimini kolaylaştırır. Çeşitli nedenlerle vücutta demir kaybedilmesi yetersizliğin başka bir nedenidir. (Mens- truasyon gibi), Demir kaybının bir nedeni de bağırsak parazitleridir.

Demir yetersizliğinin bir nedeni de yetersizliğin artmasına karşın vücuda alınan demirin az olmasıdır. Vücutta yeteri kadar demir kalmadığı zaman “demir yetersizliği anemisi” görülür.

Demir Eksikliği
Demir Eksikliği

Yetişkin kişilerin günlük demir ihtiyacı 10-15 mg. adet döneminde kadınların 18-25 mg. dır Kansızlıktan korunmak için gebelik dönemlerinde günde 5 mg. daha ek demir alınması gerekir. Diyette demirle birlikte kalsiyum ve fosfor bulunması demirin emilimini azaltır, iyi bir demir kaynağı olan pekmez ve kalsiyum kaynağı olan süt beraber alınırsa kalsiyum pekmezdeki demirin emilimini zorlaştıracağından birlikte tüketilmemelidir.

Demir Kaynakları: Hayvansal besinler demirin en zengin kaynaklarıdır. Karaciğer, dalak vb. sakatatlar, kırmızı et, yumurta sarısında çok demir vardır. Bitkisel besinlerden kuru baklagiller, kurutulmuş meyveler, pekmez, fındık, fıstık, susam, tahin de demirden zengindir.

Bir önceki yazımız olan Çizgi Filmlerin Zararları Nelerdir? başlıklı makalemizde Çizgi Filmlerin Çocuklara Verdiği Zararlar, çizgi filmlerin yararları ve zararları nelerdir ve çizgi filmlerin zararları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2018-09-08 17:33:35
2018-07-13 18:25:08