Tuğba DALKILIÇ
Tuğba DALKILIÇ
tdalkilic@vahsibati.net
Denge Bilekleri
 • 0
 • 358
 • 24 Haziran 2017 Cumartesi
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Denge Bileklikleri Gerçekten İşe Yarıyor Mu, Yoksa Bir Efsane Mi? Denge bileklikleri son zamanlarda en çok tartışılan ve aynı zamanda kocaman bir soru işareti barındıran aksesuarlardır. Çok sayıda habere, araştırmaya ve tartışmaya konu olan denge bileklikleri, diğer adı ile power balance çoğu sporcu, ünlü, genç tarafından kullanılmaktadır. Denge bilekliklerini tartışmalara konu eden, sıradan bir bileklik olup olmadığıdır. İddialara göre bu bileklikler vücuda güç, denge ve esneklik sağlamasının yanında, hologramın içerdiği negatif iyon sayesinde enerji akışını dengeliyor.

Denge Bileklikleri

Bilekliğin Özellikleri Bilimsel Nitelik Taşımıyor

Bu iddialar bazı araştırmalarda çürütülmüş durumdadır. Söz konusu araştırmaların kesinliği tartışmaya açık olup, araştırmalarda bilekliğin hiçbir işe yaramadığı ortaya çıkmıştır. Sporcular ve ünlüler tarafından sıkça kullanılsa da, vücutta olumlu etki bırakmadığı görüşü hakimdir. Kamuoyunda oluşan belirsizlik ve çıkan küçük çaplı kaos ortamı neticesinde bileklikleri üreten şirket, yayınladığı açıklama ile bilekliklerin bilimsel özelliği olmadığını itiraf etmiştir.

Denge Bileklikleri
Denge Bileklikleri

Amerika’da başlayan denge bilekliği çılgınlığı birçok ülkeyi olduğu gibi Türkiye’yi de sarmıştır. Bu renkli plastikler özellikle gençler tarafından oldukça beğenilmektedir. Bilekliklerin bir de ünlüler ve sporcular tarafından kullanılması, ürüne olan talebi daha fazla arttırmıştır. Bilimsel kanıta dayanmadan güç ve esneklik sağladığı iddiasıyla kullanılan bileklikler aslında başarılı bir pazarlama ürünüdür. Ancak, 50 lirayı bulan fiyatlar kanıtlanmış etkisi bulunmayan plastik bileklikler için oldukça fazladır.

Başarılı pazarlama organizasyonu sayesinde topluma, insan vücudu üzerinde denge ve esneklik sağladığı görüşü yayılan denge bileklikleri, yalnızca kişilerin kendilerini daha iyi hissetmelerine neden olmaktadır. Bu da, bilekliklerin gücüne inanmaktan kaynaklı psikolojik etkiyi oluşturmaktadır. Konunun uzmanları; kişilere sağlıklı bedene sahip olmak için bilimsel niteliği belirsiz olan bileklikler yerine dengeli beslenme önerisinde bulunmaktadır. Uzmanlar ayrıca meditasyon ve spor egzersizlerine yönlendirmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bakteriler Evin En Çok Neresinde Bulunur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM