Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Dizanteri Belirtileri Nelerdir?
 • 0
 • 462
 • 01 Temmuz 2017 Cumartesi
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Dizanteri Nedir? Dizanteri Belirtileri Nelerdir? Dizanteri hastalığı hem insanlarda hem de hayvanlarda görülebilmektedir. İnsanlarda sürekli ve kanlı bir biçimde ishal olarak görülen bu hastalık şiddetli karın ağrısıyla birlikte görülmektedir. Basili, amipli dizanteri gibi iki türü vardır. Basili dizanteri shigella grubu olarak sınıflandırılmış mikroplar yüzünden oluşmaktadır ve ülkemizde de devamlı olarak rastlanmaktadır.

Dizanteri Belirtileri Nelerdir?

Dizanteri Nasıl bulaşır?

Hasta kişiye doğrudan temasla, su ile veya yiyecekler ile bulaşmaktadır. Direk temastan kasıt daha önceden hastanın ellediği çeşitli nesnelere hasta olmayan birinin de dokunmasıyla, dokunulan nesneden basillerin vücuda alınması kastedilmektedir. Bu hastalığa yakalanmış herhangi biri çok rahat bir şekilde hastalığı yayabilmektedir. Ayrıca her gün rastladığımız karasinekler de dizanteri hastalığını yaymada büyük rol üstlenmektedirler. Salgınlar genellikle yaz mevsiminde ortaya çıkar ve plajlarda bu hastalığa yakalanma olasılığı yüksektir. Hastalığın kuluçka süresi ortalama üç ila altı gün olup hastalığa yediden yetmişe herkes yakalanabilmektedir.

Dizanteri Belirtileri Nelerdir
Dizanteri Belirtileri Nelerdir

Dizanteri belirtileri nelerdir?

Aniden hissedeceğiniz baş ağrısı, titreme, kusma ve halsizliğin yanı sıra ateşinizin yükselmesi görülen belirtilerin en fazla olanlarıdır. İshal de karın ağrısıyla birlikte başlayacaktır ve bu hastalığa yakalanan kişiler günde on seferden fazla tuvalete gitmek zorunda kalacaklardır. Hastaların dışkılarında kana ve balgama rastlanmaktadır ve çoğu vakada hasta tuvalete ulaşamadan altına kaçırır. Dilinizin üstü pütürlü ve tatsızdır, hastalığın ilerlemesine bağlı olarak diliniz şişmeye başlar. Ayrıca hazımsızlık ve gaz problemleri yaşamaya başlarsınız. Durduramadığınız hıçkırıkların yanı sıra ayrıca küçük tuvaletinizi yaparken yanma hissedebilirsiniz.

Çocuklarda ise bu belirtiler daha farklıdır. Durgunluk, huzursuzluk ve havale oluşur. Vücudun su kaybı belirtileri bir hayli fazladır ve dışkı yeşil bir renkte olup bol miktarda balgam bulunur. Ortalama on ila on beş gün süren bu hastalık eğer tedavi edilmezse yıllarca sizi rahatsız edebilir.

Dizanteri nasıl tedavi edilir?

Öncelikli olarak hasta dinlendirilmelidir. Kendisine iyi bir beslenme programı hazırlanmalı ve bol bol su tüketimi sağlanmalıdır. Limonata dizanteri hastalarına çok iyi gelmektedir. Hastaların ağrıları ağır olabileceğinden karın bölgesine sıcak su torbaları konulabilinir. İlaç olarak doktorunuzla görüşerek streptomisin, sulfamidler, kloramfenikol ve tetrasiklin gibi ilaçlar kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan D Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde 25 hidroksi vitamin d eksikliği belirtileri nelerdir, bebeklerde d vitamini eksikliği belirtileri nelerdir ve d vitamin eksikliği belirtileri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM