Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Doğum Kontrol Yöntemleri
 • 0
 • 202
 • 01 Temmuz 2017 Cumartesi
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Doğum kontrol yöntemleri, Gebeliğin kontrol altına alınmasına dair birden çok yöntem bulunmaktadır. İstenilen zamanda, arzu edilen sayıda çocuk sahibi olmayı, doğru doğum kontrol yöntemleri ile her çift kontrol altına alabilir. Doğum kontrol yöntemleri çoğu zaman, geri çekme yöntemi ile, spiral ya da doğum kontrol hapları ile, kondom veya da tıbbi bir operasyonla bir sonraki gebelik olasılığını ortadan kaldırabilir.

Kadın anotomisine uygulanan tıbbi operasyon bir sonraki gebeliğin oluşmaması için kesin çözüm niteliğinde olduğu gibi, kondom, geri çekme, spiral ve de doğum kontrol hapları gibi doğum kontrol yöntemleri de gebe kalmamak için %100 çözüm olarak nitelenemez. Genel olarak doğum kontrol yöntemlerini şu şekilde açabiliriz.

Doğum Kontrol Yöntemleri
Doğum Kontrol Yöntemleri

Doğum Kontrol Yöntemleri

Geri çekme yöntemi

Erkek kişi tarafından uygulanan bu yöntem, ilişki esnasında boşalma anında erkeğin cinsel organını kadının vajinasindan geri çekmesi ile uygulanmaktadır. Ancak her zaman bu istenildiği şekilde gerçekleşmeyebilir.

Kondom

Yine erkeğin korunması ile kontrol altına alınan bir doğum kontrol yöntemidir.

Spiral

Spiral, en sık tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Genellikle ucunda ip bulunan metal yada plastik rahim içi metaryeli olan spiral, ilişki esnasında erkeğin boşalması sonrası spermin yumurtalığa gitmesini ve döllenme gerçekleşse dahi döllenen yumurtanın yer etmesini engelleyerek gebeliğin oluşumunu önleyen yöntemler arasındadır. Yaklaşık maksimum 10 yıla kadar, takılan spirali kullanmak mümkün olabilmektedir. Ancak her yıl ya da 2 yılda bir mutlaka kontrolü yapılmalıdır. Spiral de %100 etkili bir yöntem olarak nitelenmese de diğer doğum kontrol yöntemleri arasında en etkili olanıdır. Bazı anatomik sebeplerden ya da enfeksiyon gibi dış sebeplerden dolayı her rahimle uyum sağlayamayabilir. Bu nedenle takılması ya da çıkarılması gerekebilir.

Doğum kontrol hapları

Etkili doğum kontrol yöntemleri arasında yer alan doğum kontrol hapları, kullanımı durumunda yumurtalığa baskı yaparak gebeliği engellemektedir. 21 gün süre ile hergün 1 adet hap kullanılır. 1 hafta ara ile, tabi bu süre zarfında adet kanaması gerçekleşir, tekrar yeni bir kutuya başlanır.

Bir önceki yazımız olan Ay Ay Anne Karnındaki Bebeğin Gelişimi başlıklı makalemizde anne karnında bebeğin gelişimi, anne karnındaki bebeğin gelişimi ve ay ay anne karnında bebek gelişimi resimli hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM