Figen ÖZER
Figen ÖZER
fozer@vahsibati.net
Dondurma Diyeti Nasıl Yapılır?
 • 0
 • 167
 • 01 Temmuz 2017 Cumartesi
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Dondurma Diyeti Nasıl Yapılır? Dondurma diyetiyle, dondurma zayıflatır mı? Gibi sorulara açıklık getirmek amacıyla vahsibati.net olarak dondurma diyetinin zayıflamaya etkilerini ve dondurma diyeti programını paylaşıyoruz.

Dondurma Diyeti Nasıl Yapılır?

Genel olarak yaz mevsimlerinde sıcakların artmasıyla birlikte dondurma tüketimleri artmaktadır. Burada dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Dondurmanın nasıl ve nerede yapıldığı içerisinde bulundurduğu katkı maddeleri ya da hazır dondurmaların imal edilmesinde kullanılan malzemelere göre dondurma seçimi yaparsanız, daha sağlıklı olursunuz. Çünkü bazı dondurmalar sağlık açısından gerçekten tehditler oluşturabiliyor.

2006 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ve iç hastalıkları ana bilim dalı ve sağlık bölümünün beslenme uzmanlarından Diyetisyen Doktor Zeynep Koç yaz mevsimlerinde çocuklara meyve suyu, sulu içecekler yerine dondurma yemelerini önermiştir. Dondurmanın içerisinde bulundurduğu a vitamini, e vitamini ve b grubu vitaminler insan sağlığı açısından son derece faydalı besin kaynaklarıdır. Protein, kalsiyum ve fosfor gibi önemli mineralleri ve vitaminleri bünyesinde barındıran dondurma sağlık açısından faydalıdır.

Yaz mevsimlerinde artan dondurma tüketimini genel olarak bazı aileler soğuk içecekler olarak çocuklarına ve bireylerine almakta ya da tavsiye etmektedirler. Bunun yerine dondurmanın tercih edilmesinin sebebi dondurmanın içerisinde bulundurduğu vitaminler ve diğer besin kaynakları dondurmayı cazip kılıyor. Sağlıklı büyüme ve gelişme için süt ve süt ürünleri grubunu beslenme uzmanları gözlemliyorlar. Dondurmanın kemik gelişiminde etkili olduğunu süt yerine sıcakların geldiği bugünlerde dondurma yiyerek kalsiyum eksikliklerinizi giderebilirsiniz.

Dondurmayı “dondurma diyeti” olarak zayıflamak isteyenler diyet programlarına dâhil edebilirler. Zayıflama diyetlerinde insanların bünyelerine bağlı olarak ortalama 4-5 kilo verebileceğiniz, dondurma diyetinin tarifi şöyledir. Dondurma diyetinde sabah; Şekersiz yeşil çay, yaklaşık olarak iki kibrit kutusu peynir, bir dilim kepekli ekmek, bir adet salata ve bir adet domates yenmelidir.

Dondurma diyetini uygularken öğlen; Et ürünlerinden 3 adet ızgara köfte, yaklaşık olarak 4 yemek kaşığı sebze yemeği, mevsim salata, yoğurt, bir dilim kepekli ekmek, yemekten sonra yürüyüş yapılması tavsiye edilmektedir. Bunun üzerine yeşil çay içebilirsiniz.

Dondurma diyetinde akşamüstü, ikindi; Yaklaşık olarak 100 gram dondurma yemeniz, bu dondurmayı alacağınız yerin güvenli bir yer olmasına hijyenik olmasına özen göstermeniz, sağlığınız açısından daha yararlıdır. Dondurma diyetinde akşam yemeğimiz; Bir kâse çorba, iki adet biber dolması ve mevsim salata ile diyet yemeğimizin akşamını tamamlamış oluyoruz. Gece yatmadan önce meyvelerden karpuzu tercih edebilirsiniz. Karpuz ile zayıflama sırlarını ve karpuzun zayıflattığını vahsibati.net olarak açıklamıştık. Uyumadan önce bir bardak süt ile dondurma diyetimizi bitirmiş oluyoruz. Size en uygun diyeti uzman diyetisyenlerin ve doktorların verebileceğini unutmayın. Diyet programlarını uygularken bunu egzersizler ve fiziksel aktivitelerle tamamlamanız, daha hızlı ve sağlıklı zayıflamanızı sağlar.

Bir önceki yazımız olan Domates Diyeti Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Domates Diyeti, domates diyeti nasıl yapılır ve domates diyeti nasıl yapılır neler yenir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM