Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Dünyanın En Akıllı 10 Hayvanı
 • 0
 • 194
 • 01 Temmuz 2017 Cumartesi
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Dünyanın En Akıllı 10 Hayvanı

1-Büyük insansı maymunlar, Büyük insansı maymunlar insanlardan sonra yaşayan en zeki hayvan türü olarak bilinmektedir. Bonobolar, orangutanlar, goriller, şempanzeler bu gruptadır. İnsanlarla iletişime geçme konusunda başarılıdırlar. Bu canlılar birçok nesneyi kullanarak kendileri için gerekli ihtiyaçları karşılayabilmektedir. Bir sopayla nehrin derinliğini ölçebilirler, çubuklarla karınca yakalayabilirler.

2-Yunuslar, Bu hayvan türündeki şişe burunlu yunuslar genetik olarak insanlara en yakın türdür. Bu hayvanlar burunlarıyla deniz dibini kazarzen süngeri kullanarak zarar görmemeyi düşünebilen canlılardır. Yunuslar birbirlerine özel isim vererek ıslık çalarak birbirleriyle iletişime geçebilmektedirler.

3-Filler, En büyük beyin ağırlığına sahip kara canlı türüdür. Bu canlı türünün aile bağları çok güçlüdür ve kendisini çevresinden ayırabilmektedir. Resim çizebilme sanatını icra edebilmektedirler. Yakınlarının ölümüyle yas tutabilen nadir canlılardandır.

4-Balinalar, Erkek balinalar en büyük beyne sahip canlı türüdür. Beluga balinası insan mimiklerini taklit edebilme becerisine sahip yüksek zekâ belirtisi gösteren türdür.

5-Köpekler, Araştırmalar köpeklerin insanları en iyi anlayan hayvanlar olduğunu, gelişmiş zekâ seviyelerine sahip olduğunu göstermiştir. Oldukça ileri öğrenilmiş sosyal becerilere sahiptirler.

6-Ahtapotlar, Omurgasız hayvanlar içerisinde çevrelerindeki nesneleri araç olarak kullanabilme yeteneğine sahip tek canlıdır. Dev Kuzey Pasifik Ahtapotu en zeki türüdür. Vücut dokularını değiştirerek diğer bireyleri tanıyabilmektedirler.

7-Domuzlar, Domuzlar aslında temiz hayvanlar olmasına rağmen ter bezlerinin olmaması dolayısıyla çamurda vakit geçirmektedir. Yapılan araştırmalar domuzların sembolleri akıldan tutabildiği ve daha sonra bunları bilgisayar kursörüyle eşleştirdiği gösterilmiş, şempanzeler kadar hızlı öğrenebildikleri fark edilmiştir.

8-Su Samurları, Su samurları çamurda ve suda yaşayan canlılardır. Bu hayvanlar hem aileleri için midyeleri taşla kırarak beslenmelerini sağlar hem de barınak ihtiyaçlarını giderirler.

9-Kargalar, Kargalar çok zeki hayvanlardır ve üstün bir problem çözme yeteneği vardır. Mesela cevizi kırmak için ağızlarıyla yola bırakarak arabaların üzerinden geçip kırmasını beklerler. Saksağan karga türüdür ve kendini aynada tanıyan tek kuş türüdür.

10-Karıncalar, Karıncalar da birlikte kolektif bir topluluk geliştirme, hareket, koku, ses ile iletişime geçebilme yeteneğine sahiptirler. Binlerce km’lik alanı kaplayan mega polis inşa ederek superkoloni oluşturabilmekte ayrıca, tarım çiftçilik ve hemşirelik işlerinde başka karıncaları köleleştirerek bu faaliyetlerde bulunabilmektedirler.

 

Bir önceki yazımız olan Doğum izni 24 Hafta ( 6 Ay ) başlıklı makalemizde doğum izni 24 hafta, doğum izni 24 hafta ne zaman yasalaşacak ve doğum izni 24 hafta oldumu hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM