Figen ÖZER
Figen ÖZER
fozer@vahsibati.net
Ekmek Kilo Yapar mı?
 • 0
 • 176
 • 01 Temmuz 2017 Cumartesi
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Ekmek kilo yapar mı? Fazla tüketilen ekmek, kilo aldırır mı? Diyet yaparken hangi ekmek türünü seçmeliyim gibi konuları inceledik. Marmara Üniversitesinde bulunan Diyetetik Bölüm Başkanı Profesör Doktor Funda Elmacıoğlu, ekmeğin bütün insanlar için doğal ve temel bir besin öğelerinden olduğunun altını çizerek, ekmeğin doğru ve dengeli bir biçimde bilinçli tüketilerek, yenildiği takdirde kilo aldırmadığını açıkladı.

Ekmek Kilo Yapar Mı?

Genel olarak, baktığımız da birçok insanın ekmek tüketimi değişik oranlardadır. Örneğin; Bir insan bir tabak yemeği, 1 ekmek ile de tüketebilir. Bir tabak yemeği, bir dilim ekmek ile de tüketebilir. Yâda tabiri caizse toplumumuz da hep örnekleri vardır. Bandırma olayları, ekmeği yemeğe bandıra, bandıra yemek, işte bu kilo aldırıyor.

Nedeni ise, bir insanın günlük alması gereken belli bir miktarda kalori oranı vardır. Ekmek yüksek miktarda karbonhidratı bünyesinde barındırdığı için, vücudunuza göre bunu tüketmeniz gerekiyor. Örneğin, bandırma şekli yemek tüketme olaylarını unutmalısınız. Bunun dışında fazla ekmek yemek de pekiyi bir şey değil. Kilo alımında etkili olabildiği anlar olabilir.

Ekmek Kilo Yapar Mı
Ekmek Kilo Yapar Mı

Vücudunuzun ekmeğe olan ihtiyacından fazlası zarardır. Beslenme kuşkusuz, hepimiz için son yıllarda çok önem verdiğimiz bir konu haline geldi. Hastalarımızın, çoğunluğu fazla şişmanlardır. Bunu bilimsem olarak araştıran uzman kişiler, şişman kişilerin çeşitli sağlık sorunlarına yakalanmalarının daha fazla olduğunu daha önce açıklamışlardı.

İdeal kilonuzu koruyun. Yaşınıza, boyunuza göre mutlaka bir ideal kilo, oranınız vardır. Bu oranı korumak için bazı şeylerden uzak durarak, yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstermelisiniz. Diyet ve zayıflamaya çalışan kişiler genelde, hiç ekmek yemeyerek ya da bir dilim ekmek yiyerek, zayıflayabileceğini düşünüyor. Ancak bir dilim ekmek yerken 2 tabak yemek yiyor. Bir şekilde yine onu kalori olarak alıyorsun.

Profesör Doktor Funda Elmacıoğlu, diyetetik bölüm başkanı olarak, toplumda diyet ve zayıflama yapan kişilere şu önerilerini söylüyor. Ekmek bizim temel besin kaynağımızdır. Yıllardır, olmazsa olmazlarımızdandır. Bugün buğday o kadar zengin ve besleyici bir özelliktedir ki, ekmeksiz olmaz. Her şeyin fazlası zarardır. Bu konu ekmek te olsa, makarna da olsa aynı şekildedir.

Yalnız yükünüzü hafifletmelisiniz. Nasıl mı? Bir insan ortalama olarak genel baktığımızda sabah, öğlen ve akşam olmak üzere 3 öğün yemek yemektedir. Bu öğünlerinizi günün çeşitli saatlerine yayarak 5 öğüne çıkarın ve yükünüzü hafifletin. Ekmek kilo aldırır mı? Ekmek kilo yapar mı? Gibi sorularınıza umarız, bu konu yanıt olabilir ve diyet yaparken daha sağlıklı bir zayıflama programlarının kapılarını aralayabilirsiniz. Sağlıklı günler.

 

Bir önceki yazımız olan Egzersiz Yapmadan Kilo Vermenin Yolları başlıklı makalemizde Egzersiz Yapmadan Kilo Vermen, egzersiz yapmadan kilo vermenin 8 yolu ve egzersiz yapmadan kilo vermenin yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM