Hilal ÖMER
Hilal ÖMER
homer@vahsibati.net
El Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir?
 • 0
 • 200
 • 01 Temmuz 2017 Cumartesi
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

El Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir? El uyuşmasının en sık rastlanmakta olan sebebi boynumuzdaki eğrilikler ve düzlüklerdir. Bunun dışında kol bölgesinde sinir sıkışmaları da el uyuşmasını tetikleyebiliyor. El bileğindeki sinir sıkışmaları, el uyuşmasını tetikleyebilir.

El Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir?

Elin fazla kullanılması da, dirseğin sinirlerinin sıkışması da el uyuşmasına neden olabilir. Guatr bezlerinin iyi çalışmaması, beyindeki çeşitli bir takım nedenlerden de el uyuşmasına neden olabilir.

El uyuşmasının tedavisi nasıl olmalıdır? İlk yapılacak olan acil durum niteliğindeki bilgiler şu şekildedir. Bir boyun emarı çektirerek ve EMG dediğimiz, koldaki sinirlerin ve güçlülüğünü ölçen testin yapılmasıdır.

El Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir
El Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir

Boyun bölgesindeki fıtıklar veya sinir sıkışmaları varsa, bunları gözlemek ve tedavi etmek gerekir. Özellikle geceleri uyuşukluk var ise, o zaman sinir sıkışması vardır ve bunun çözümü ameliyattır. Bunu hemen yaptırmalısınız yoksa ilerlediği andan itibaren daha da zorlaşabilir.

El uyuşması için bitkisel çözüm olarak, Profesör Doktor Ahmet Marankinin önerilerine bakabilirsiniz. Bununla birlikte, 1 demet dereotu, 1 çorba kaşığı organik zeytinyağı sıkılmış, 1 çorba kaşığı suyu bir kapta karıştırdıktan sonra lapa haline gelinceye kadar pişiriniz. Daha sonra uyuşma olan bölgelerinize bu bitkisel formülü masaj yoluyla uygulayınız ve yarım saat uyuşma olan bölgede kalmasını sağlayınız.

Bununla birlikte uyuşmalara iyi gelen bitkisel yağlardan, adaçayı yağı, badem yağı, nane yağı gibi çeşitli yağlar ile de masaj yapmanızı öneriyoruz. Bütün bunları yaparken egzersizleri de ihmal etmemelisiniz. Uyuşma olan bölgelere örneğin, el uyuşması gibi bir sorununuz varsa, el egzersizleri yaparak, uyuşmayı engelleyebilirsiniz. Sağlıklı günler, diliyoruz.

 

Bir önceki yazımız olan Ebru Şallı'dan Ayak Bakımı Önerisi başlıklı makalemizde ayak, ayak bakımı ve ayak bakımı önerisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM