Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
En iyi Şifalı Bitki Çayları Nelerdir?
 • 0
 • 172
 • 02 Temmuz 2017 Pazar
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

En iyi Şifalı Bitki Çayları Nelerdir? Günlük hayatımızda, bitkisel formüllerden ve çözümlerden yararlanabiliriz. Birçok bitkinin bizi sağlık açısından koruduğunu ve birçok hastalığa karşı iyi gelen bu bitkileri daha yakından tanıyabiliriz. Türkiye’de toplumumuz da sağlıklı olmak ve şifalı bitkilerin yararlarından faydalanmak için, yapmanız gereken bitkilerin ne işe yaradıklarını ne gibi etkiler yarattıklarını bilmenizdir.

Bunun için, vahsibati.net olarak, en iyi bitkilerin ve en şifalı bitkilerin sağlığımız da nasıl yerleri var? Bu konuyu detaylı olarak inceledik ve sizler için, bazı bitkisel formülleri paylaşıyoruz. Sağlığınız açısından zihni daha zihinde ve iyi hissettirecek, bitkisel çaylar, tarifler ve formülleri merak ediyor musunuz?

En iyi Şifalı Bitki Çayları Nelerdir
En iyi Şifalı Bitki Çayları Nelerdir

En iyi Şifalı Bitki Çayları Nelerdir?

En iyi çay olarak ilk sıramıza adaçayını alıyoruz. Genel olarak yaprağı kullanılır. Hangi hastalıklara iyi gelir? Mide şikâyetleriniz, soğuk algınlığı, grip, nezle, boğaz yanmaları, bakteri temizliği gibi hastalıkların önüne geçen adaçayını günde bir kez de olsa içmelisiniz.

Anason; Tohum olarak kullanılır. Hazımsızlık problemleri yaşayanların kullanması gereken anason, aynı zamanda idrar arttırıcı ve öksürük, balgam söktürücü olarak bilinir.

Ayva; Tohumu ve yapraklarını kullandığımız ayvaların, öksürük yatıştırıcı olduğu bilinmektedir.

Böğürtlen; Mosmor rengiyle bizi etkileyen bu meyvenin, yapraklarını ve köklerini kullanabiliriz. İshale iyi gelir, Gargara olarak kullanıldığında ise, diş etlerinde iltihap olan kişilerin iltihaplarını iyileştirerek, diş eti kanamalarının önüne geçer.

Civanperçemi; Çiçekte kalan topraktaki üst kısımlarını kullanabiliriz. Civanperçemi birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. İlaç yapımın da da kullanılmaktadır. Ödem giderici, adet dönemlerinde sancı ve ağrı yaşayan bayanların kullanmasını tavsiye ediyoruz. Bunun yanı sıra hamile olanların tansiyon ilacı kullananların kullanmadan önce bu bitkiyi mutlaka uzman doktorlara danışmalarını rica ediyoruz.

Dereotu; Tohumu ve yapraklarından faydalanılan bu otun hazımsızlık, gastrit gibi ülser gibi hastalıkları iyileştirici özelliği bulunmaktadır.

Ekinezya; Toprağın üst kısmındaki kökleri kullanılır. Bağışıklık sisteminizi, güçlendirerek en iyi hale getirir.

Gingko; Yapraklarını kullandığımız bu bitkinin kalp ve damar hastalıklarında koruyu bir bitkisel formül olduğunu unutmayınız. Aynı zamanda kan pıhtılaşmasının önüne geçer.

Ihlamur; Çiçeklerini kullandığımız bu bitkinin, soğuk algınlığı ve öksürük gibi kış hastalıklarına karşı koruyucu bir çay olarak kullanabilirsiniz.

Kakule; Tohumları kullanılan bu bitkinin karaciğer hastalıklarına karşı sağlıklı olmanızı sağlar. Aynı zamanda iştahsızlık probleminizi gidererek, bağışık sisteminizi destekler.

Karabiber; Meyvelerinden faydalandığımız karabiber, bitkisinin ağız ve boğaz hastalıklarında enfeksiyonlarında antiseptik özelliğini ortaya koyduğu gözlemlenmiştir.

Kişniş; Tohumlarından faydalandığımız kişnişin, hazımsızlık giderici ve iştah kaybını önleyici olduğu biliniyor.

Kuşburnu; Meyvelerinden faydalandığımız C vitamini özelliği taşıyan kuşburnu idrar arttırıcı ve böbrek taşı düşürücü olduğu biliniyor.

Bir önceki yazımız olan Böbrek Kumu için Bitkisel Tedavi başlıklı makalemizde Böbrek Kumu, böbrek kumu bitkisel tedavi ibrahim saraçoğlu ve böbrek kumu dökme bitkisel tedavi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM