Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Erkeklerde ve Kadınlarda Kısırlık
 • 0
 • 158
 • 02 Temmuz 2017 Pazar
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Erkeklerde ve Kadınlarda Kısırlık (infertilite) olarak da bilinmektedir. Kısırlık nedir, kısaca tanımlayacak olursak, hiç bir etki altında kalmadan düzenli bir şekilde partnerinizle ilişkiye bir yıldan uzun süredir girmeniz halinde hala hamile kalamıyorsanız ya eşinizde ya da sizde bir problem var demektir. Kadınlarda ve erkeklerde kısırlık belirtilerini genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz.

Erkeklerde ve Kadınlarda Kısırlık
Erkeklerde ve Kadınlarda Kısırlık

Erkeklerde ve Kadınlarda Kısırlık

Kadının üreme organlarında enfeksiyon olabilme ihtimali, beslenme düzensizliği, kronik hastalıklar, diyabeti, sigara, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı gibi kötü alışkanlıklarda kısırlığı tetikleyen nedenlerden sayılmaktadır.

Tıbbi bir sorun olan kısırlık, kadın ve erkeklerde genel olarak yarı yarıya görülmektedir. Ancak, günümüzde her geçen yıl kısırlık tedavisi zorlaşan bir hal almaya başlıyor. Yani şu ki, her geçen yıl kısır sayımız, artıyor. vahsibati.net olarak bunu araştırdık ve genel etkenleri bulduk, kısırlık sebebi olan nedenler şu şekilde geliyor.

Öncelikli olarak sağlıksız yaşam şartları, düzensiz ve dengesiz beslenme, sigara ve alkol kullanımı, uyuşturucu kullanımı, çevre koşulları, hormonlu gıdalar kısırlığı tetikliyor. Yapılan araştırmalar neticesinde uzmanlar, genel olarak şişman bayan ve şişman erkeklerin kısır olmaları daha yüksek seviyede gözüktüğünü söylüyor, incelenen listeler sonunda kısır olan kişilerin kilolu olduğu tespit edildiğinden, aşırı kilo kısırlığa neden olabiliyor.

Sağlıklı ve formda olarak, kısırlığa çözüm olabilmeniz için, zayıflamanız gerekiyor. Bunun için de sağlıklı beslenme koşulları ve size uygun diyet programlarıyla birlikte, en yakın spor salonuna giderek, kısır olmadan, kısırlığa önlem alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Enerji içeceklerinin Zararları Nelerdir? başlıklı makalemizde enerji içecekleri zararı, enerji içeceklerin zararı ve enerji içeceklerinin bilinmeyen zararları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM