Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Eşek Sütünün Sağlığa Faydaları Nelerdir?
 • 0
 • 180
 • 01 Temmuz 2017 Cumartesi
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Eşek Sütünün Sağlığa Faydaları Nelerdir? Eşek sütünün, sağlık açısından çok yararlı bir besin kaynağı olduğunu açıklayan, birçok bilim adamı ve uzmanların araştırmaları sonucunda, bilimsel olarak kanıtlanmış bir süttür. Anne sütüne en yakın süt olarak biliniyor.

Eşek Sütünün Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Türkiye’de eşek ile ilgili damızlık ve üretim ile ilgili bir şey bulunmuyor. Ancak, ülkemizde bu iş içi girişimler başlamıştır. Bir çiftlik açarak, hanesinde 200 e yakın eşek barındıran ve üretimini yapan, kişiler eşek sütünü tüm dünyaya duyularak, bir marka haline gelmeyi hedefliyorlar.

Eşek Sütünün Sağlığa Faydaları Nelerdir
Eşek Sütünün Sağlığa Faydaları Nelerdir

Eşek sütü diğer sütler gibi alerji yapmıyor. Anne sütüne yakın besin değerleri ile sağlık açısından çok faydalı bir besin kaynağı olarak, gözüküyor. Eşek sütünün içerdiği yüksek miktarda protein ve immunglobulinler sayesinde bağışıklık sisteminiz en iyi hale geliyor. Birçok hastalığın tedavisinde de kullanabileceğiniz bu süt, sindirim sistemi hastalıklarında, kalp ve damar hastalıkların da çok yararlı olarak söyleniyor.

Vitaminler ve mineraller açısından zengin olan eşek sütü ile sağlıklı beslenebilirsiniz. Birçok kozmetik ürününde eşek sütünün kullanıldığını biliyor muydunuz? Yaşlanmayı geciktirici etkisi bulunan eşek sütü ile genç kalabilirsiniz.

Türkiye’de yaklaşık olarak 200 300 bin adet eşek sayısı varken, bunlara güzel bir ortam ve eşek süt üretimi hakkında gerekli bakanlıkların konuya el atarak, girişimcileri desteklemesi hayli faydalı olacaktır. Ekonomik alanda ve sağlık alanında gelişim sayesinde, daha genç nesiller ve yararlı besin kaynakları üretebiliriz.

Eşek sütü nerede satılır? Eşek sütünü marketlerde bulmanız, şuan itibariyle biraz zor gibi ancak, köylerde ve kasabalarda tanıdıklar vasıtasıyla bu tür sütlere ulaşabilirsiniz. Eşek sütü nerden bulunur? Gibi sorularınıza yanıt olabilecek, sağlık makalemiz, vahsibati.net için yazılmıştır.

 

Bir önceki yazımız olan Enginarın Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde enginar çayının faydaları nelerdir, enginar faydaları ve zararları nelerdir ve enginar hapının faydaları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM