Hilal ÖMER
Hilal ÖMER
homer@vahsibati.net
Evde Tırnak Bakımı Önerileri
 • 0
 • 205
 • 02 Temmuz 2017 Pazar
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Evde Tırnak Bakımı Önerileri, Güzel ve sağlıklı tırnaklarımızın olmasını kim istemez ki? Kişisel bakımın şüphesiz ayrılmayan parçalarından bir tanesi de tırnak bakımıdır. Vücudumuzun, her bölgesinin bakıma ihtiyacı olduğu gibi tırnaklarımızın da ellerimiz gibi bakıma ihtiyacı vardır.

Evde Tırnak Bakımı Önerileri

Tırnak bakımı neden yapılmalı? Görsel olarak, güzel görünmesini sağlamak için, sağlığınız için, tırnaklarınızın kırılmaması narin olmaması için gibi, sizin sebebiniz nedir? Yoruma tırnak bakımını ne için yapmak istediğinizi, yazarsanız editörlerimiz size uygun sayfaya sizi yönlendirecektir.

Evde tırnak bakım önerilerini, sizlerle detaylı bir şekilde paylaşıyoruz. Haftanın her günü ellerinizi sabah ve akşam olmak üzere bol, bol sıcak ve sabunlu su ile yıkayınız. Bir fırçanız olsun, kozmetikçilerde tırnak fırçaları mevcut, bu fırça yardımıyla tırnaklarınızı fırçalayın.

Eğer, tırnaklarınızda renk olarak bir anormal durum varsa, anormal durumdan kastımız, sarı ya da mat bir renk tonuna hâkimseniz, renklerini eski haline yani pembemsi renge getirebilirsiniz. Bunun içinde limondan yardım alıyoruz. Tırnaklarımızı limon ile ovalayarak, tırnak rengini değiştirme kürünü uyguluyoruz.

Bayanların çok çektiği konulardan bir tanesi de oje temizleme sorunudur. Özellikle de koyu ve ağır renk taşıyan ojeler genel olarak temizlenmesi en zor olan oje renkleridir. Ojelerinizi, tırnaklarınızdan silerken aseton ve pamuk yardımıyla ve mutlaka ojenizin kenarlarından başlayarak dışa doğru silme işlemini gerçekleştiriniz. İçe doğru tırnak bakımınızı riske atarsınız.

Törpü kullanıyorsanız, evinizde tırnak bakımınızı yaparken hep her zaman aynı yöne doğru törpüleyiniz. Törpünüzün yumuşak olmasına özen gösteriniz. Tırnak bakımında bu tip konulara dikkat ederek evde tırnak bakımını gerçekleştirebilirsiniz. Ancak, beslenme de unutulmaması gereken konulardan bir tanesidir. Tırnak bakımınız için yeterli ve dengeli beslenme şartlarını sağlıklı yaşam diyetlerini mutlaka uygulamalı, spor yapmalısınız. Tırnaklarımızın da vitaminlere ve minerallere ihtiyacını olduğunu unutmayalım.

Evde Tırnak Bakımı Önerileri
Evde Tırnak Bakımı Önerileri

Tırnak bakımında unutmamanız gerekenler;

Manikür seti alarak, diğer insanların tırnak bakımlarında kullanılan malzemeler ile bakımını yaptırmamanız, sağlık açısından daha etik olacaktır.

Tırnaklarımızı mutlaka törpüledikten sonra, nemlendirici kremler yardımı ile tırnaklarımıza ve ellerimize sürelim, masaj yapalım.

Her gün oje sürmemeye özen gösterelim. Bedenimiz nasıl gün içinde yorgun düşüp, uyuyorsa tırnaklarımızın da dinlenmeye ihtiyacı vardır. Birkaç gün oje sürmeden dinlendirmeyi deneyelim. Tırnaklarınızı bu süre zarfında bitkisel yağlar ile besleyerek daha iyi konuma getirebilirsiniz. Hindistan cevizi yağını güzellik uzmanı Suna Dumankaya tırnaklarınız için öneriyor.

Tırnaklarım çok çabuk kırılıyor, ne yapmam lazım? Bunun için özel kozmetik ürünleri var. Ancak neden kırıldığı çok önemli bir konu, beslenmeye dayalı problemler ya da çeşitli tırnak hastalıkları olabilir. Bu konuda uzman doktorlara başvurmanız daha sağlıklı olacaktır.

Tırnak kırılması için bitkisel formül ve çözüm: Çabuk kırılan tırnaklarınıza, bitkisel tırnak kürünü uygulayabilirsiniz. Pratik ve yapılması kolay olan bu kür için gerekli olan malzemeler şu şekildedir. 1 su bardağı ılık olacak şekilde klorsuz suyun içerisine yarım adet limonun suyunu sıkınız, üzerine 1 tatlı kaşığı tuz ve bir tatlı kaşığı badem yağı ilave ediniz ve iyice karıştırınız. Karışma işleminin ardından 2 saat süre ile bitkisel kürümüzü bekletelim. Daha sonra bu kürü tırnaklarımıza ve çevresindeki oval olan derilerimize, parmaklarımıza ve ellerimize sürelim.

Bir önceki yazımız olan Ebru Şallı'dan Ayak Bakımı Önerisi başlıklı makalemizde ayak, ayak bakımı ve ayak bakımı önerisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM