Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Fazla Su Zehirlenme Yapabiliyor?
 • 0
 • 188
 • 02 Temmuz 2017 Pazar
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Fazla Su Zehirlenme Yapabiliyor? Fazla su içmek zehirleyebilir. Dikkat edin, uzmanların bilimsel araştırmaları sonucunda ortaya atılan bu haber, tüm insanlığı ilgilendiriyor. Özellikle mevsimsel değişikliklerde yaz sezonuna ülke olarak girmiş bulunmaktayız. Bu mevsimde insanlar her zamanki günlerden daha çok su ihtiyacı karşılarlar. Bunun sebebi mevsimsel hava şartlarına bağlı olarak günlük yaşamda yapılanlar ile eşleştirebilir.

Fazla Su Zehirlenme Yapabiliyor
Fazla Su Zehirlenme Yapabiliyor

Fazla Su Zehirlenme Yapabiliyor?

Örneğin spor yaparken, ya da yoğun iş temposundayken bir yandan terleyebiliriz. Bu da su ihtiyacımızı daha çok hissettirir. Beynimizde bize ne kadar su içmemiz gerektiğini söyleyen bir merkez vardır. Su içme ihtiyacımız, ne kadar ise o kadar içmeliyiz. Fazla, bol, bol su içmelisiniz gibi öneriler yanlış bilgilendirme olarak gözüküyor. Haddinden fazla su içmek böbrekleri iyi çalışan kişileri tuvalete göndererek dışarı atmasını sağlıyor. Fakat böbrek rahatsızlıkları olan kişilerin fazla su içerek zehirlenme riskini arttırdıklarını uzman doktorlar gözlemlediler.

Su zehirlenmelerinden genel olarak su damarlarda dolaşarak böbrekler tarafından dışarı atılır. Fakat fazla alınan su beyin hücrelerinde dolaşarak hücresel ödemlere, şişme yaparak vücudun bazı fonksiyonlarını bozabilir. İç organlarımızın doğru çalışmamasına neden olabilir. Bunun yanı sıra bilinç bulanıklığı, zekâ kaybı, zehirlenme hatta en kötüsü ölüme kadar gidebileceğini söylediler.

Bazı doktorlar günde iki, üç litre su tüketilmesinin insan sağlığı açısından çok faydalı olduğunu her ne kadar söyleseler de, diğer uzman doktorlar aynı görüşte değiller. Çünkü çocuklar ufak yaş gruplarında idrar yollarından enfeksiyon veya böbreklerinde taş oluşumu var ise bol, bol su içilmeli. Fakat normal sağlıklı bireyler bol, bol su içmemeliler, sadece beynimizin bize söylediği kadar, su ihtiyacımızı hissedebildiğimiz kadar içmekle yetinmemiz daha sağlıklı ve faydalı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Evde Yapılabilecek Egzersizler başlıklı makalemizde evde yapılabilecek egzersizler, evde yapılabilecek egzersizler bayan ve evde yapılabilecek egzersizler erkek hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM