Tuğba DALKILIÇ
Tuğba DALKILIÇ
tdalkilic@vahsibati.net
Fotojenik Olabilmeniz için Öneriler
 • 0
 • 192
 • 02 Temmuz 2017 Pazar
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Fotojenik Olabilmeniz için Öneriler, Bütün kadınların bakımlı ve güzel olduğunu düşünerek başlayalım analizimize. Fakat önemli anlarımızı ölümsüzleştiren fotoğraflarda da bu güzelliğimizi ispat etsek  hiç de fena olmaz değil mi? Fotojenik olabilmek için hepimizin kendine göre sırlı yolları vardır fakat yine de daha profesyonel bir fotojeniklik için aşağıda yazılan 7 konuya bakmanız ve bunları uygulamanız yararınıza olacaktır. İlk yapmanız gereken en etkileyici ve doğal gülümseme şeklinizi tespit etmek. Gülüşünüzü en çarpıcı bakışınızla tamamlamanız ise diğer önemli nokta. Fotoğraf çekinirken ışığın ne şekilde kullanıldığı ise fotoğrafı çeken kişinin buna ne kadar dikkat ettiğiyle alakalı. Bunun yanında o anda giydiğiniz kıyafetin rengi de sizi ya rezil edecek ya da vezir. Beden dilimizde en önemli konulardan biri. O anda hayatınızdan bezmiş ve yaşama sevinci olmayan, zorla fotoğraf çekinen bir duruş sergilemeniz kameranın gözünden kaçmayacaktır. İşte şimdi fotoğraflara bakarken kendinizle gurur duymanız ve ilerde torunlarınıza şuradaki benim diyebilmeniz için sizin kurtarıcı meleğiniz olacak 7 sır.

Fotojenik Olabilmeniz için Öneriler
Fotojenik Olabilmeniz için Öneriler

Fotojenik Olabilmeniz için Öneriler

Yaşadığınız güzel zamanları düşünün: Bu size pek inandırıcı gelmeyebilir fakat doğal ve etkileyici gülümsemenin yollarından biri de sevdiğiniz birini ya da hoşunuza giden bir olayı zihninizde canlandırmak. Eşinizin size evelenme teklifi ettiği anı düşünmek, çocuğunuzun size ilk defa anne dediği an, arkadaşlarınızın sizin için hazırlığı sürpriz doğum günü partisi minik ama değerli anları anımsamak sizi gülümsetecektir. Çekim esnasında önceden gerçek anlamda mutlu olduğunuz zamanları düşünerek yüzünüzü germeden ve kaslarınızı zorlamadan doğal fotoğraflar çekilebilirsiniz.

Yüz tipinize uygun olarak poz vermek ve önceden prova yapmış olmalısınız: Örneğin büyük bir göz yapısına sahipsek gözlerimizi daha da açarak poz vermemiz pek hoş olmayacaktır. Ya da fotolarda ince olan dudaklarınızdan rahatsızsanız ağzınızı kapatarak kadrajda bulunmak yerine hafif dudaklarınızı aralayın ve daha dolgun dudaklara sahip olun. Eğer yuvarlak yüz hatlarına sahipseniz kameraya doğrudan bakmak yerine başınızı samimi bir şekilde hafifçe yana eğmeniz daha doğru olacaktır. Ayrıca burnumuz çenemize göre daha önde duruyorsa yine kameraya yandan bakarak ve çenemizin alt kısmını biraz öne doğru çıkararak fotoğraf çekinmek yüzümüzün orantılı görünmesi konusunda bize yardımcı olacaktır.

Size en çok yakışan gülüşünüzü keşfedin: En güzel gülümsemenizi bulun. Başta garip gelebilir  fakat aynanın karşısına geçip gülümseme provaları yapın. Dikkat ederseniz dergilerde, reklamlarda, haberlerde gördüğümüz dünyaca ünlü mankenler bile sadece bir ya da iki gülümseme çeşidiyle boy boy harika pozlar veriyorlar. Sizde kendinize uygun gülümsemeyi bulduğunuzda onlar gibi olmamak için hiç bir nedeniniz kalmamış olacak.

Verebildiğiniz en doğal pozu verin: Fotoğraf çekilirken mümkün olduğunca zorlama poz vermemelisiniz. Kasıntılı olan duruşlarla korkak bir bakış atmamanız imkânsız. Çok fazla zorlamadan ve abartmadan sade ve samimi bir gülümseme. Hadi şimdi birlikte gülümseyelim. 🙂 İşte bu kadar kolay.

Oturma pozisyonunuza dikkat: Eğer bir masa etrafında iş arkadaşlarınızla bir öğlen yemeğinden hatıra pozu veriyorsanız mutlaka sandalyenin ucuna doğru oturmalısınız. Bunun yanında dik oturmanız boyunuzu daha uzun görünmesini sağlayacaktır.

Fotojenik Olabilmeniz için Öneriler
Fotojenik Olabilmeniz için Öneriler

En can alıcı konu; Kıyafetleriniz: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi seçtiğiniz kıyafetin rengi oldukça önemli. Çünkü bej tonlarında vücudunuza yapışan daracık bir kıyafet sizi olduğunuzdan daha kalın ve kilolu gösterecekken daha net ve koyu renklerde tercih ettiğiniz elbiseler sizi daha narin ve zayıf gösterecektir. Bunun yanında giydiğiniz kıyafetin kumaşı da çok önemli. Seçtiğiniz kumaş yine sizin görüntünüzü bir hayli etkileyecek noktalardan biri. Özel olarak kollarınızın geniş gözükmesini istemiyorsanız kesinlikle kabarık kollu olan bir kıyafet tercih etmemelisiniz. Diğer bir püf nokta ise çizgileri enine olan bir kıyafet yerine boyuna çizgili bir kıyafet seçimi yine sizin bedeninizi daha uzun ve zayıf gösterecektir.

Ellerinizi kalçanıza koymalısınız: Ellerimizi koyacak yer bulamamak. İşte en büyük sorunlardan biri bu. Özellikle ergenlik dönemlerinde organların gelişmeye başlamasıyla elimizi, kolumuzu koyacak yer bulamadığımız günleri hepimiz hatırlıyoruzdur. İşte o günlerden kalma bu tedirginlik fotoğraflara da yansıyor ve yine  ellerimizi nereye koyacağımızı şaşırıyoruz. Ama artık bu tedirginliğe bir son vermek için elleri kalçaya sabitliyor ve böylece daha samimi ve rahat bir poz sergiliyoruz.

 

Bir önceki yazımız olan Evde Pareo Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Evde Pareo, evde pareo nasıl yapılır ve Pareo hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM