Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Gebelikte Vitamin Alımı Nasıl Olmalı?
 • 0
 • 492
 • 14 Temmuz 2018 Cumartesi
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Gebelikte Vitamin Alımı Nasıl Olmalı?

İnsan vücudunda birçok vitamin gizli olarak bulunmaktadır. Bu vitaminler sağlıklı ve düzenli bir beslenme ile vücut içerisindeki faaliyetlerini artırırlar. Anne adaylarının da özellikle dikkat etmesi gereken konulardan biri düzenli beslenme ile vitamin ihtiyacını karşılamaktır. Ancak vitaminler sadece düzenli bir beslenme ile karşılanmayabilir. Anne adayları vitamin konusunda da hekimlerine başvurmalı, eksik görülen vitaminleri sağlamak için ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Böylece vücut ihtiyacı olan vitamini temin eder. Bu da anne ve bebeğin sağlığı açısından büyük bir artıdır.

Hamilelikte Vitamin Alımı

Gebeliğin ilk ayları vitamin kullanılması önemlidir. Çünkü ilk aylar anne ve bebek için kritik bir dönemdir. Annenin vücut dengesi bozulur, beslenme alışkanlıkları bir anda düzensizleşir, kusma ve mide bulantısı görülür. Bu nedenle hekimler anne adaylarına düzenli ve sağlıklı beslenmenin yanında vitamin ilaçlarını da tavsiye etmektedir. Anne adaylarının alması gereken en önemli vitaminler ise şunlardır;

Folik Asit: Bu vitamin bebeklerin işlevsel veya yapısal olarak kusurlu doğmasına neden olan anomaliyi önleme görevi görür. Folik asit almaya gebelikten 3 ay önce başlamalı ve anomali riskinin azaldığı 3. aya kadar almaya devam etmelisiniz. Böylece bebeğinizin daha sağlıklı doğmasını sağlayabilirsiniz.

Demir: Demir, insan vücudundaki temel yapı taşlarından biridir. Demir eksikliği kansızlığa yol açmaktadır. Bu da üşüme ve halsizliği beraberinde getirir. Özellikle gebelik dönemi boyunca demir içeriği yüksek ilaçlar tüketilmesi gerekir. Çünkü gebelikle beraber anne adayının vücut dengesi değişir. Bu değişikliği dengelemek için de demir içeren besinler almaya gayret etmelisiniz.

Peki demir alımına ne zaman başlanmalıdır?

Hekimler gebeliğin yarılanması ile birlikte anne adayına demir içerikli ilaçlar tüketmesini önermektedir.
Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek isteyen bir anne adayının demir alımına dikkat etmesi gerekir. Anne adayının aldığı her demir miktarı bebeğine de yansıyacak ve bebek bol demir içeren bir vücut ile dünyaya gelecektir. Böylelikle bebeğinizin vücudu direnç kazanacak ve birçok rahatsızlığa karşı daha güçlü bir bağışıklık sistemi ile doğacaktır.

İkiz, üçüz, dördüz gibi birden çok bebek taşıyan bir anne adayı bir bebek taşıyan anne adayına göre demir alımına daha fazla özen göstermelidir. Anne adayı gebelik döneminin sonlarına doğru bile demir içeriği yüksek ilaç ve besin maddeleri kullanmalıdır.

Omega 3 (Balık Yağı):   Doymamış yağ asiti olarak tanımlanan Omega 3 vitamini hamilelikte en çok tüketilmesi gereken vitaminlerden biridir. Bebeğin özellikle göz, sinir, beyin sistemi üzerinde çok olumlu etkiler gösterir. Anne adaylarında ise preeklampsiyi; yani gebelikte hipertansiyona, erken doğumu ve hamilelik sonrası depresyonu engellediğine yönelik birçok çalışma yapılmıştır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki; annesi omega 3 tüketen bebeklerin diğerlerine göre fiziksel ve zihinsel becerileri daha çok gelişmiştir. Ayrıca omega 3, balık yağı alan annelerin bebeklerinde ileriki yaşlarda oluşabilecek meme kanseri ve prostat riskinin azaldığı gözlenmiştir.

Omega 3 vitamini içeren başlıca besin maddeleri ise şunlardır;

* Hamsi, somon, sardalya ve uskumru başta olmak üzere tüm yağlı balıklar ve diğer deniz ürünleri.

* Badem, ceviz, soya fasülyesi, nohut, mısır, keten tohumu yağı.

* Lahana, marul ve brokoli başta olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler.

B12 Vitamini:  B12 vitamini de gebelik döneminde mutlaka alınması gereken vitaminlerden biridir. Çünkü B12 vitamini DNA’nın yapımı ve sinir dokusunun sağlığı açısından çok önemlidir. Kalp hastalıkları ve damar tıkanıklarını da engelleyici işleve sahip olan B12 vitamini en çok et ve süt ürünlerinde bulunur.

Diğer Vitaminler: Magnezyum ve kalsiyum anne adayları için zorunlu olmamakla birlikte alınmasında bir sakınca olmayan vitaminlerdir. Söz konusu vitaminler anne adayının kramplarına ve hafif kasılmalarına karşı etkili olabilir.

Progesteron içerikli ilaçlar anne adayları tarafından sıkça kullanılmaktadır. Ancak bu konuda bir bilgi eksikliği vardır. Çünkü progesteron içeren ilaçların her hamile tarafından kullanılması tavsiye edilmez. Sadece düşük riski, kanama gibi durumlarda doktor tavsiyesi olduğu takdirde kullanılmalıdır. Kaldı ki bu konularda bile etkili olduğu kesin olarak kanıtlanmamıştır.

Hamilelik döneminde ağrı kesici kullanımını mümkün olduğunca azaltmaya çalışın. Çünkü ağrı kesicilerin birçoğu fetus üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır. Parasetamol türevleri haricindeki ağrı kesiciler o an için ağrınızı kesiyor olsa da genel manada size zarar verebilir.

Bunların dışında gebelik döneminde oluşabilecek bulantı, baş dönmesi gibi rahatsızlıklara karşı ise doktorunuza danışmalı ve rahatsızlığınıza yönelik olarak tavsiye edilen ilaçları kullanmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Bebeğin Tat Duyusu Anne Karnında Gelişir başlıklı makalemizde anne, anne bebek ve anne ve bebek hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM