Figen ÖZER
Figen ÖZER
fozer@vahsibati.net
Gelin Diyeti Listesi
 • 0
 • 325
 • 03 Temmuz 2017 Pazartesi
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Gelin Diyeti Listesi Diyetisyen Ayça Kaya, gelin diyeti listesi ile evlenecek olan gelin adayları için özel beslenme programını paylaşıyor. Kilo problemi özellikle bayanların en çok kafalarına taktıkları sorunlardan bir tanesi olarak gözlemleniyor.

Gelin Diyeti Listesi

Özellikle evlenme aşamasına gelen genç bayanlar, gelinlik provasında giydikleri çeşitli gelinlik tipleri ile kendilerini aynada gördükten sonra bazı diyet rejimlerine hemen başlamak istiyorlar. Çünkü süreleri kısa, düğün vaktine kadar gelinliğin içine kitap gibi oturmaları gerek.

Erkekler bu konularda kadınlar kadar has has değiller. Ancak, bayanlar için bu konu gerçekten çok önemli ve değerlidir. Diyetisyen Ayça Kaya metabolizmanızı çalıştıracak gıdalardan oluşan gelinlere özel “gelin diyeti listesini” paylaşıyor.

Hepimizin, yakından tanıdığı beslenme ve diyet uzmanı Ayça Kayanın gelinler için önerdiği bir haftalık diyet programı aşağıdaki gibidir. Diyet listesi Uzman Diyetisyen Ayça Kayanın yerel ve genel basın organlarında paylaştığı listelerden oluşmaktadır.

Gelin Diyeti Listesi
Gelin Diyeti Listesi

Gelin diyetinde ilk gün.

Sabah kahvaltımızı, İki dilim kepekli ekmek, bir dilim peynir, istediğiniz miktarda domates ve salatalık ile yapabilirsiniz. Ara öğünlerde mevsim meyvelerinden herhangi bir tanesini tüketebilirsiniz.

Öğlen yemeğinizde 100 gram yağsız etli salata tüketebilirsiniz. Yanında bir kâse olacak şekilde diyet yoğurt ya da organik olarak yapılmış keçi yoğurdunu tavsiye ediyoruz. Bunun yanında çorba olarak bir kâse çorba içebilirsiniz. Lahana çorbası olabilir, zayıflatma özelliği mevcuttur. Yâda Diyetisyen Dilara Koçak’ın soğuk diyet çorba tarifini uygulayabilirsiniz. Ara öğünlerde yine mevsim meyvelerinden bir adet olmak üzere yiyebilirsiniz.

Akşam yemeğimizde: 6-7 yemek kaşığı olmak üzere sebze yemeği, 2 dilim kepekli ekmek, mevsim salatası ve bir kâse yoğurt tüketebilirsiniz.

Haftanın ikinci günü gelin diyeti programı: 2 adet kepekli ekmek, 1 adet haşlanmış yumurta, domates, salata ve biber ile birlikte yeşil çay içebilirsiniz. Ara öğün olarak mevsim meyvelerinden bir adet öğlen yemeğinize kadar yiyebilirsiniz. Ayrıca çok açlık hissederseniz, bir kâse diyet yoğurt tüketebilirsiniz.

Öğlen yemeğinde: 6 yemek kaşığı etli türlü diyet yemeği, bir ince dilim kepekli ekmek, yağsız bol miktarda mevsim salatası tüketebilirsiniz. Ara öğünlerde mevsim meyvelerinden ve keçi yoğurdu organik olmalı mutlaka yemenizi öneriyoruz.

Akşam yemeğinde: 1 dilim kepekli ekmek 6-7 kaşık etsiz taze fasulye, bir kâse keçi yoğurdu ya da diyet yoğurdu yiyebilirsiniz.

Gelin diyetinde 3.cü gün: Sabah kahvaltısında, 2 dilim ince ekmek, 1 dilim beyaz peynir, bol domates ve salatalık yiyebilirsiniz.  Biber de yiyebilirsiniz. Metabolizma hızlandırıcı özelliğinden faydalanabiliriz.

Öğlen yemeğinde: 1 adet mevsim meyvesi, yarım paket diyet bisküvi, 2 yemek kaşığı yoğurt ve mevsim salatası tüketebilirsiniz.

Akşam yemeğinde: 1 ince dilim ekmek, 7 yemek kaşığı etsiz kabak yemeği, yağsız bol miktarda salata, yarım kâse diyet yoğurdu ya da keçi yoğurdu tüketebilirsiniz.

Gelin diyetinde Perşembe günü: Sabah kahvaltısında bir ince dilim ekmek, 1 adet haşlanmış yumurta, bol domates ve biberli olmak üzere bir salata tüketebilirsiniz. Öğlen yemeğinde: 1 adet olmak üzere sandviç yiyebilirsiniz. Sandviçin içerisinde ton balığı, tavuk gibi ya da balık gibi beyaz etler olabilir. Yanında mevsim salatası tüketebilirsiniz. Akşam yemeğimizde ise: 1 dilim ince kepekli ekmek, 6-7 adet yemek kaşığı etsiz ve türlü olabilir. 1 kâse diyet yoğurdu ve bol miktarda salata tüketebilirsiniz.

Gelin diyetinde Cuma günü: Sabah güne başlarken bir çay bardağı ılık suyun içerisine bir adet limonun suyunu sıkıp içiyoruz. Daha sonra kendimize yumurtalı peynirli omlet yapıyoruz. Yanında bol domates ve salatalıktan oluşan karışık salatamızı koyuyoruz. Yanında 3-4 adet zeytin ve yeşil çay içebilirsiniz.

Öğlen yemeğinde: 4-5 adet ızgara köfte yanında mevsim salata, yiyebilirsiniz. Akşam yemeğimizde bir dilim ince kepekli ekmek ile birlikte 7-8 kaşık etsiz taze fasulye ile beraber bir kâse keçi yoğurdu tüketebilirsiniz.

Gelin diyetinde hafta sonu Cumartesi diyeti: 2-3 adet yemek kaşığı müsli ile birlikte bir bardak ayran bununla birlikte ara öğünlerinizde 2 adet meyve 4-5 adet badem yiyebilirsiniz. Öğlen etsiz diyet sebze yemeklerinden herhangi birini menünüze dâhil edebilirsiniz. Yanında bir kâse yoğurt tüketilebilir. Akşam yemeğinde: Et ve bulgur pilavı yanında mevsim salata olmak üzere akşam yemeğimizi yapabiliriz.

Gelin diyetinde Pazar günü: Sabah menemen ve bir dilim ekmek ara öğünümüzde bir adet muz yiyebiliriz. Öğlen yemeğimizde: Izgara balık ile birlikte mevsim salata tüketebiliriz. Akşam yemeğimizde: 1-2 dilim ekmek ve zeytinyağlı etsiz sebze yemeği ile birlikte yoğurt yiyebiliriz.

Uzman diyetisyen Ayça Kayanın Gelinlere özel önerdiği bir haftalık diyet programını vahsiBati.net olarak paylaştık. Bu diyet programı ile birlikte yapacağınız, çeşitli egzersiz hareketleri ve spor dalları ile diyetten tam anlamıyla faydalanabilirsiniz. Sağlıklı günler, diliyoruz.

 

Bir önceki yazımız olan Ev Kadınları için Diyet Listesi başlıklı makalemizde diyet, diyet listesi ve ev hanımları için diyet listesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM