Tuğba DALKILIÇ
Tuğba DALKILIÇ
tdalkilic@vahsibati.net
Google Reklam Nedir?
 • 0
 • 268
 • 03 Temmuz 2017 Pazartesi
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Google Reklam Nedir? Google Reklamlarından Nasıl Para Kazanılır? Google reklam hizmetleri web sayfalarının kendi bünyelerinde yayınladıkları reklamlar ile kullanıcıları için kazanç sağladığı bir platform olmaktadır. Bu hizmetin web sayfalarında aktif olabilmesi için öncelikle site sahiplerinin bir adsense hesabına sahip olması gerekmektedir.

Google Reklam Nedir
Google Reklam Nedir

Google Reklam Nedir

Adsense hesabı ise Google reklam politikasına uygun bir şekilde hazırlanmış olan web sayfası ile Google’a yapılan başvuru sonucunda alınabilmektedir. Gerekli koşulların sağlanmadığı web sayfaları ile yapılan adsense başvuruları genel olarak geri çevrilmekte ve kabul edilmemektedir. Çünkü reklamların site içerisinde yayınlanması için adsense hesabı ile gelen reklam kodunun alınması gerekmektedir. Reklam kodları site içerisinde Google tarafından gönderilen reklamların yayınlanmasına olanak sağlamaktadır.

Google reklamlarından para kazanma süreci adsense hesabı ile gelen reklam kodunun web sayfası içerisinde yer alan reklam alanlarına konuşlandırılması ile gerçekleştirilmektedir Kodun reklam alanlarına yerleştirilmesi ardından çeşitli sektörlerde reklamlar görüntülenmeye başlamakta ve bu sayede reklamlara tıklanması ardından para kazanılmaya başlamaktadır.

Web sayfalarında yer alan her Google reklamı, tık başına farklı oranda kazanç sağlamaktadır. Ortaya çıkan kazanç farklılığı Google’dan reklam alan kurum ya da kuruluşların tık başına verdiği orana göre belirlenmektedir. Örneğin bir firma her tık başına 20 kuruş verebilirken başka bir firma bu oranı 60 kuruş olarak belirleyebilmektedir.

Google Reklam Nedir
Google Reklam Nedir

Google Reklamının Aşamaları

Ayrıca tık başına yüksek oranlar veren reklamların popüler sitelerde yayınladığını söylemek mümkündür. Yani bir web sayfasının popülaritesi ne kadar yüksek ise içeriğinde yayınlanan reklamlar da o derece fazla gelir sağlamaktadır. Bu nedenle bir web sayfası sahibinin daha fazla kazanması için öncelikle sitesinin popülaritesini artırması ve Google’ın gözünde daha önemli bir konuma getirmesi gerekmektedir.

Yüksek oranda gelir sağlamanın en önemli koşullarından biri web sayfalarının Google’da önemli bir konumda yer almaları olmaktadır. Google reklamları ile beklenenden daha fazla para kazanmak her zaman için mümkün olabilmektedir. Ancak öncelikle kişilerin yapması gereken sahip oldukları web sayfalarını arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkarmaları olmaktadır. Bunun yanında web sayfalarına sosyal ağlardan gelen ziyaretçilerin sayısının yüksek oranda olması Google tarafından önemli görülen başka bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Google Reklam ile Doğru Seçimler başlıklı makalemizde Google, Google Reklam ve google reklam boyutları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM