Saadet AVŞAR
Saadet AVŞAR
savsar@vahsibati.net
Göz kaşıntısı nedir, Belirtileri ve Tedavisi
 • 0
 • 169
 • 03 Temmuz 2017 Pazartesi
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Göz kaşıntısı nedir, Belirtileri ve Tedavisi, Özellikle de uykusuz kaldığınızda, yorgun düştüğünüz zamanlarda ve çok uzun bir süre yakında bulunan bir televizyon ya da bilgisayar ekranına baktığınızda meydana gelen gözde kızarıklık, yanma hissi gözde batma ve kaşıntıya neden olabilir. Gözde görülen ve genellikle basit olarak nitelendirilen bu bulgulara zamanında müdahale edilmezse ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

Göz kaşıntısı nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Göz kızarıklığına göz ile temas eden yabancı maddeler, toz ve polenler neden olabileceği gibi kırmızı göze genellikle konjonkivit ya da subkonjonktival kanama gibi basit olaylar neden olabilir. Bu durumlar genellikle beklenmedik bir anda aniden düzelebilir ve tedavisi genellikle kolaydır. Ama kırmızı bir göz genellikle ciddi bir bozukluğun semptomu olabilir ve bu bozuklukların arasında ise keratitler, uveit, akut dar açılı glokom ya da konjenital glokom yer alır.

Göz kaşıntısı nedir, Belirtileri ve Tedavisi
Göz kaşıntısı nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Gözde oluşan kızarıklığın nedenleri arasında ise, çoğu zaman enfeksiyon ya da alerjik nedenler yer alır. Kızarıklığın üveit gibi tedavi edilmediği zaman körlükle sonuçlanabilecek ve ciddi sonuçlar doğurabilecek yanlarının olduğu kesinlikle unutulmamalı ve önlem alınmalıdır. Gözde yaşanan her türlü değişim ciddiye alınarak önlem alınmalıdır. Gözdeki ağrıya kızarıklık da eşlik ediyorsa kesinlikle ertelemeden doktora gitmelisiniz. Göz ve göz çevresinde meydana gelen ağrının pek çok sebebi olabilir.

Düzeltilmemiş kırma kusurları, uygun olmayan gözlük kullanımı, çok yüksek tansiyon, migren, sinüzit, şeker hastalığı, gribal enfeksiyon ve ateşli hastalıklar da göz ve çevresinde ağrıya neden olabilirler. Süreklilik arz eden ve gözde batma hissi oluşturan ve gittikçe artan göz ağrıları gözün iç tabakasındaki bir enfeksiyonun belirtisi olabilir ve bu ciddi bir durumdur, kesinlikle ihmal edilmeden uzman bir doktora başvurulması gerekir. Gözlerde batma hissi, gözün içine yabancı bir cisim girmiş hisse verir ve sizi huzursuz eder.

Bu gibi durumlarda gözlerinizi bastırarak kaşımak yerine gözünüzü ve göz çevrenizi temiz ve nemli bir bez ile güzelce temizlemelisiniz. Özellikle de rüzgarlı havalarda toz ve yabancı cisimlerin göze batması sonucu acı ve yanma hissi oluşabilir. Çok uzun sürmeyen göz batması normal kabul edilir fakat kesinlikle göz fazla tahriş edilmemeli ve çok bastırılmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Gıda Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde besin zehirlenmesi belirtileri ve tedavisi, Gıda zehirlenmesi ve Gıda Zehirlenmesi Belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM