Figen ÖZER
Figen ÖZER
fozer@vahsibati.net
Gut Diyetli Listesi
 • 0
 • 164
 • 03 Temmuz 2017 Pazartesi
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Gut Diyetli Listesi, Gut hastalıkları için gut diyeti önerilmektedir. Bu diyetin genel olarak amacı çok aşırı miktarda ürik asit yapımına neden olan gıdaların kontrollü bir şekilde alınmasın için gut diyet listesi oluşturulmuştur. Gut hastalıkları genel olarak pürinlerden kaynaklanmaktadır. Bu besinlerden uzak durulmalıdır. Pürinlerden uzak durmak için ise tüketeceğiniz besinler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Örneğin marketten aldığınız bir besin maddesinin içeriğini okuyarak içerisindeki pürin miktarlarını öğrenebilirsiniz.

Gut Diyeti Listesi

Pürin miktarı aşırı olan yiyecekleri gut hastaları kesinlikle kullanmamalıdır. vahsiBati.net olarak gut diyetinde tüketilmemesi gereken besinleri araştırdık ve paylaşıyoruz. Gut diyetine uygun olmayan, pürin içeren besinler nelerdir? Balık ve deniz ürünleri, mantarlar, mayalı yiyecekler, bezelye, fasulye, mercimek, ıspanak ve baklagiller bunun yanı sıra karaciğer, böbrek, işkembe, kalp, dil gibi sakatatlar yenmemelidir. Bunun yanı sıra alkol alımı var ise azaltılmalı mümkünse hiç içilmemelidir. Özellikle şarap ve bira da çok fazla sayıda yüksek pürin bulunmaktadır.

Gut Diyetli Listesi
Gut Diyetli Listesi

Gut diyetinde tüketebileceğiz besinler yiyecekler şöyle sıralanmaktadır. Meyveler, özellikle kiraz, çilek, kayısı ve karpuz, sebzeler, tahıllar, çerezler, ceviz, fındık gibi besinler tüketilebilir. Bunun yanı sıra beyaz ekmek, pirinç, tüm peynir çeşitleri, hububat ürünleri gut hastalığı olanların gut diyetinde yiyebileceğini besinlerdir.

Gut diyetine başlamadan önce 
ideal kilonuzu öğrenmelisiniz. Örneğin boyunuz 1.78 ve bir erkek iseniz, kilonuz en az 75 en fazla 80 olmalıdır. Eğer bu kiloların üstündeyseniz bu diyeti spor yaparak destekleyip, ideal kilonuza kavuşmalısınız. Kesinlikle alkol tüketimi yasaktır.

Gut hastalığı önemli bir hastalıktır. Ürik asit yapımı artış gösterdiğinde böbreklerin atılımında azalmalar gözlemlenir. Aşırı ürik asit eklemleri yumuşak dokularda ve böbreklerde birikerek ileride böbrek taşı problemleri çıkarabilir. Bunun yanı sıra ürik asit birçok hastalığı tetiklemektedir. Hipertansiyon ve koroner hastalıkları, metabolizma rahatsızlıkları gibi hastalıklar gözükebilir.

Gut diyeti yaparak, gut hastalığını önleyebilirsiniz. Bu diyet programını siz kendiniz ekonominize göre düzenleyebilirsiniz. Yukarıda gut hastalığında tüketilmemesi gereken besin listelerini vahsiBati.net olarak paylaştık. Sağlıklı günler dileriz.

Bir önceki yazımız olan Gelin Diyeti Listesi başlıklı makalemizde 1 haftalık gelin diyeti listesi, doktorum gelin diyeti listesi ve Gelin Diyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM