Begüm İyisoy
Begüm İyisoy
begum@vahsibati.net
Hamile Kalmayı Zorlaştıran Sorunlar
 • 0
 • 549
 • 31 Temmuz 2017 Pazartesi
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Hamile Kalmayı Zorlaştıran Sorunlar

Ne yazık ki gebelik ne kadar hemen her kadının en büyük hayallerinden biri olsa da hamile kalmayı engelleyen bazı faktörler ve bazı hastalıklar vardır. Bu faktörlerin başında ise yaş gelmektedir. Kadınlar 35 yaşından sonra kadınların hamile kalması zorlaştığı gibi 40 yaşından sonra da riskli olmaktadır.
Hamile kalmayı zorlaştıran nedenler;
– Sigara; Pek çok olumsuz etkisinin yanı sıra aynı zamanda gebelik üzerinde de etkisi vardır. Hamileliği zora sokan engel olan nedenlerden bir tanesidir.
– Cinsel ilişki düzensizliği ; Çiftler arasında yaşanan cinsel ilişkinin sıklığı gebelik konusunda büyük etkiye sahiptir. Düzenli olarak kabul edilen ilişki sıklığı haftada 2 kezdir. Haftada bir yada daha seyrek cinsel ilişki gebelik ihtimalini azaltan ihtimallerdir.
– Gebelik için en önemli şartlardan biri ilişkiye yumurtlama döneminde girilmesidir. Yumurtlama dönemine denk gelmeyen ilişkiler gebeliği zorlaştıran faktörler arasındadır.
– Kilo .; Aşırı kilo yada aşırı zayıflık gebeliği zorlaştıran faktörlerdendir.
– Yeni doğum yapmış ve emzirme döneminde iseniz bu da gebe kalmayı zorlaştıran faktörlerdendir. Emzirme dönemi bittiğinde yeniden normale döner.
– Aşırı stres : Aşırı stres ve baskı hamile kalmayı zorlaştıran nedenlerdendir. Özellikle de gebelik konusunda ki psikolojik baskı bu durumu daha da zora sokmaktadır.

Gebe kalmayı zorlaştıran hastalıklar
– Troid hormon bozuklukları
– Yumurtalıklar ve tüpler ile geçirilen ameliyatlar, hastalıklar
– Çikolata kisti
– Polikistik over sendromu
– Rahim içerisinde bulunan septum
– Rahim ve yumurtalıklarda enfeksiyon
– Yumurtlama düzensizliği ve yumurtlama olmaması
– İleri derecede kalp karaciğer v.b. kronik rahatsızlıklar
Eğer gebe kalmakta zorlanıyor iseniz bununla ilgili uzman bir hekime başvurmalı ve sorunun ne olduğunu hekiminiz aracılığı ile tespit etmeli ve uygun bir tedavi ile hamile kalmayı denemelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı Bir Gebelik Geçirmek için Neler Yapılmalı? başlıklı makalemizde Gebelik, Gebelik Döneminde Yapılacak Testler ve Hamilelik hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM