Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Hamileliği Düşünmeden Önce Doktora Gidin!
 • 0
 • 334
 • 27 Haziran 2017 Salı
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Hamileliği Düşünmeden Önce Doktora Gidin!Çocuk fikri kadın erkek fark etmeksizin pek çok kişiyi heyecanlandıran bir düşüncedir. Birbirini seven insanlar önce imzalarıyla dünya evine girerler, ardından da çocuk sahibi olmanın hayalini kurarlar. Hatta bazı kişilerin sadece çocuk sahibi olabilmek adına evlendiklerine bile şahit olmuşuzdur. Çok fazla çocuk sahibi olmak isteyen kişiler evlendikten kısa bir süre sonra çocuk yapma kararı alır ve hemen çocukları olmalarını bekler. Bazı çiftlerin hemen çocukları olabildiği gibi bazılarının da olmaz. Bu çiftler arasında mutsuzluğa sebep olabilir. Ancak bilinmesi gereken en önemli detay hamileliği düşünmeden önce doktora gitmektir.

Hamileliği Düşünmeden Önce Doktora Gidin!

Ülkemizde genelde yanlış bir kanı var. Çiftler ‘çocuk istiyoruz’ diyorlar ve öncesini sonrasını araştırmadan çocuk sahibi oluyorlar ya da olamıyorlar. Doktor kontrolü bilinci az olduğu için tehlikelere karşı önlemler yetersiz kalıyor ve pek çok düşük ya da sağlıksız hamilelikler ortaya çıkıyor. Hamile kalındıktan sonra doktora gidildiğinde ise iş işten geçmiş oluyor. Çocuk yapmayı düşünmeye başlanıldığı andan itibaren doktor kontrolüne gidildiğinde gebelik dönemi ile ilgili bilinmesi gereken her şey öğrenilecektir.

Hamileliği Düşünmeden Önce Doktora Gidin
Hamileliği Düşünmeden Önce Doktora Gidin

Hamile Kalmadan Önce Doktora Gitmenin Faydaları Nelerdir?

Doktora danışıldığı takdirde kolay şekilde çocuk sahibi olmanın yolları öğrenilmiş olacak, çocuk sahibi olmanıza engel olacak durumlar varsa da bunlar ortaya çıkacaktır. Özellikle anne adayları tepeden tırnağa kontrolden geçmeli ve rahatsızlık yaşadıkları konuda önlemlerini almalıdırlar. Mesela dişlerin sağlıklı olup olmadığı önceden bilinmelidir çünkü bebek anne karnındayken kalsiyum ihtiyacını karşılamak için annenin dişlerindeki vitamin ve mineralleri dahi almak isteyecektir. Bu nedenle annenin sağlıklı bir şekilde gebeliğe hazır olması gerekir. Bunların yanında bebeğin gelişimi için gerekli olan besin ve takviyelerin kullanımı için de bilgi sahibi olacaksınız. Kan uyuşmazlığı gibi rahatsızlıkların bebeğin sağlıklı bir şekilde doğmasını engelleyeceğini biliyoruz. Bu gibi rahatsızlıklarla da başa çıkabilmenin yolu yine uzmandan yardım almak olacaktır. Unutulmamalıdır ki her yıl pek çok çift sadece çocuk yapmaya karar vermekte ve doktoru da hamilelik döneminde ziyaret etmektedir. Bu tip hamileliklerde de sorun çıkma olasılığı daha fazladır.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Doktor Muayenelerinin Önemi Nedir? başlıklı makalemizde gebelikte doktor muayeneleri, gebelikte doktor muayenesi ve hamilelikte doktor muayeneleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM