Asiye BAHAR
Asiye BAHAR
abahar@vahsibati.net
Hamileliğin 11. Haftası (Gebeliğin 11. Haftası)
 • 0
 • 274
 • 23 Haziran 2017 Cuma
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
  Loading...
 • +
 • -

Hamileliğin 11. Haftası (Gebeliğin 11. Haftası) Bu süreçte düşük yapma tehlikeniz çok aza inmiştir ancak bu demek değildir ki artık bebeğin düşme riski yok. Ancak hamileliğinizi sonuna kadar tamamlama şansınız oldukça yüksek. Siz yine de tüm bunlara güvenip kesinlikle ağırlık kaldırmayı düşünmeyin. Hiç bir şekilde kendinizi tehlikeye atmayın.

Bu süreçte metabolizmanız hızlanmaya başlayacaktır. Bunun anlamı hamir şey yapmasanız bile kilo verecek olmanız. Ancak bu daha fazla yiyebileceğiniz anlamına da gelmez. Bu süreçte dikkatli olmalısınız. İki kişi olduğunuzu düşünerek iki kat yemek yeme fikrine kapılmayın. Dengeli ve sağlıklı beslenme ile küçük aperatifler sizin için ve bebeğiniz için yeterli gelecektir.

11. haftanızda kan hacminiz artacaktır, bu nedenle sık sık terlemeniz mümkün. Bunun için bol bol su içmeniz gerekir.Artık hamile olduğunuzu hissetmeye başlayabilirsiniz çünkü bebeğinizin organlarındaki ve dokularındaki en önemli gelişme süreci sona ermiştir. Hamilelikteki ilk 10 hafta bebek gelişimi için en hassas dönemdir. Çünkü bebeğiniz de bu dönemde oldukça hassastır.

Kalbinizin hızının artışı bu dönemde sizi zorlayabilir, bunun sebebi bahsettiğimiz kan oranıyla alakalıdır. Sürekli değindiğimiz gibi bol su içmeyi ihmal etmeyin ve bunu düzenli hale getirmeye gayret edin.

Bebeğin gelişimi: Bu dönemde bebek fetüs konumunda olduğu için büyümesi hız almaya başlar. Birçok önemli nokta bebekte oluşmaya başlamış haldedir. Beyin, kalp, iskelet ve sinir sistemi bunlardan bazılarıdır. Artık bebeğiniz ağzını açıp kapatabilir haldedir. Dişlerinin oluşumu da yine bu dönemde başlar.

Bebeğin boyutu: Hamileliğin 11. haftasında bebeğinizin boyu 5 cm’dir. Tıpkı olgunlaşmış bir erik gibi.Ne yapmanız gerekiyor: Uyku ihtiyacınızı karşılamaya bakın. Gece deliksiz uykularla birlikte gündüz de yaptığınız şekerlemeler sizi rahatlatacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan Hamileliğin 10. Haftası (Gebeliğin 10. Haftası) başlıklı makalemizde hamileligin 10 haftasi uzman tv, hamileliğin 10. haftası annedeki değişiklikler ve hamileliğin 10. haftası bebek hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM